Gasztrokaland
Az ízek világa - a világ ízei

Levesbetétek


APRÓ ZSEMLEGOMBÓCOK
Hozzávalók: 2 szikkadt zsemle, 2 evőkanál liszt, 2 tojás, 1 csokor petrezselyem, 1 kávéskanál őrölt bors, 1 kis fej vöröshagyma, 2 evőkanál zsír vagy olaj

Elkészítése: Az apró kockákra darabolt zsemlét zsírban vagy olajban megpirítjuk. A vöröshagymát szintén finomra vágjuk, zsíron megpároljuk. Finomra vágjuk a petrezselymet is. A zsemlekockákat a felvert tojásba forgatjuk, megsózzuk, borsozzuk, majd a liszttel és a petrezselyemmel összekeverjük. Jól összedolgozzuk és apró, fürjtojásnyi gombócokat formálunk belőle. Enyhén sós, olajos forró vízben kifőzzük, leszűrjük, hideg vízben tartjuk tálalásig.

BURGONYAGALUSKA
Hozzávalók 4-5 személyre: 40 dkg burgonya, 1 evőkanál vaj, 2 tojássárgája, 1 zsemle, só ízlés szerint

Elkészítése: A burgonyát héjában megfőzzük, meghámozzuk. Lereszeljük, vajat, sót és tojássárgáját keverünk bele, és apró, pirított zsemlekockákat adunk hozzá. Az egészet eldolgozzuk, galuskákat szaggatunk belőle, és sós vízben 15 percig főzzük. Amikor kész, azonnal tálaljuk a levest, mert a galuska gyorsan megkeményedik.

BURGONYAGOMBÓC 01.
Hozzávalók: 20 dkg főtt burgonya, 1 db tojás, 12 dkg liszt, só, 3 dkg zsír

Elkészítése: A megmosott burgonyát héjában, gyengén sózott vízben megfőzzük. Amikor lehűlt, megtisztítjuk és áttörjük.  Hozzáadjuk a tojást, a zsírt, a lisztet és megsózva jól összedolgozzuk. Diónyi nagyságú gombócokká formáljuk, és sós vízben kifőzzük. Raguleves, tesz leves betétje.

BURGONYAGOMBÓC 02.
Hozzávalók: 30 dkg héjában főtt, áttört burgonya, 10 dkg liszt, 1 evőkanál olaj, 1 tojás, 1 mokkáskanál só, 1 késhegynyi őrölt szerecsendió-virág; olaj a sütéshez

Elkészítése: Az áttört burgonyát jól összegyúrom a tojással, a liszttel és a fűszerekkel. Nedves kézzel apró (mogyorónyi) gombócokat formálok belőle, forró olajban világossárgára sütöm, papírszalvétára vagy papírtörülközőre szedem (hogy az a felesleges olajat beszívhassa), és tálalásig melegen tartom. Más módszer szerint: bő, sós, forrásban lévő vízben kifőzöm a gombócokat, és a levesbe téve tálalom. Csontleves vagy húsleves betétje lehet, de még rántott levesbe is nagyon jó.

CSIPETKE 01.
Hozzávalók: 1 tojás, a tojás nagyságától függően kb. 8-10 dkg liszt

Elkészítése: A tojással és a liszttel kemény tésztát gyúrok, de egyetlen csepp vizet sem adok hozzá. Fél cm vastagra nyújtva vékony csíkokra metélem, majd apró (borsónyi) darabokra csipkedem, és lisztezett deszkán kicsit gömbölyítem. Frissen azonnal, de megszárítva is lehet használni.
Bablevesbe vagy gulyáslevesbe szokás belefőzni, de zöldségleves betétje is lehet.
Elkészítési ideje: kb. 20 perc

CSIPETKE 02.
Elkészítése: Tíz dkg lisztből 1 tojással víz hozzáadása nélkül kemény tésztát gyúrunk, amelyből apró “csipeteket” szaggatunk és a forró levesben, vagy vízben kifőzzük.

CSIPETKE 03.
Elkészítése: Az alapanyagokból kemény tésztát gyúrunk, amit 2-3 mm vastagságra nyújtunk. Kézzel apró darabkákra csipegetjük (reszelő segítségével gyorsítható a folyamat). A tésztát megfőzzük.

CSIPETKE 04.
Elkészítése: A csipetkét úgy készítjük, hogy egy tojást kb. 10 dkg liszttel jó keményre gyúrunk. Tenyerünkkel összenyomjuk, ebből csipdesünk le 3-4 milliméteres darabokat, és hüvelyk- és mutatóujjunk között egyszer megsodorjuk. Végül sós vízben kifőzzük.

CSIPETKE 05.
Hozzávalók: 15 dkg liszt, 2 tojás, só

Elkészítése: A tojást a liszttel és sóval keményre dolgozzuk. Babszem nagyságúra szaggatjuk és gombolyítjuk. Ha a leves forr, akkor főzzük bele.

DARAGALUSKA 01.
Hozzávalók: 10 dkg dara, 5 dkg zsír, 1/2 dkg só, 1 db tojás

Elkészítése: A tojást a zsírral elkeverjük, hozzáadjuk a darát, sóval ízesítjük, evőkanállal galuskákat formálunk belőle, és a forró vízben megfőzzük.

DARAGALUSKA 02.
Hozzávalók: 5 dkg vaj, 12 dkg búzadara, 3 db tojás, só, bors, petrezselyem

Elkészítése: A vajat habosra keverjük, hozzáadjuk a tojások sárgáját, a sót, borsot. A petrezselyem levelét apróra vágjuk. Az egészet alaposan összedolgozzuk, hozzáadjuk a felvert tojásfehérje kemény habját. Forrásban lévő levesbe szaggatva puhára főzzük.

DARAGALUSKA 03.
Elkészítése: Teáskanálnyi zsírt, 1 egész tojást, 3,5 (régi fajta nagyméretű) evőkanálnyi búzadarát “habosra” kikeversz. 15 percig pihenteted, majd megkeverés nélkül a levesbe szaggatod a galuskákat.

DARAGALUSKA 04.
Elkészítése: 1 egész tojást, 3 (régi fajta nagyméretű) evőkanálnyi grízt “habosra” összekeversz és vigyázol, hogy az állaga hígfolyós maradjon, ami a 15 percnyi pihentetés után enyhén megszilárdul.
Ezután teáskanállal félholdakat szaggatsz ki belőle.

DARAGALUSKA 05.
Elkészítése: Egy közepes tojást jól felverünk, és 3 evőkanál darát teszünk bele. A forrásban lévő levesbe azonnal belefőzzük. Ha a tojás nagyobb, 3 púpos evőkanál, ha kisebb, 3 csapott evőkanál darát tegyünk bele. 10-15 percig főzzük.

DARAGALUSKA 06.
Hozzávalók: 10 dkg dara, 5 dkg olvasztott margarin, 1 tojás

Elkészítése: Jól elkeverni, s minimum fél órát hagyjuk állni, de minél tovább áll, annál jobb.

DARAGALUSKA 07.
Hozzávalók: 1/2 l tej, egy késhegynyi só, 5 dkg cukor, 30 dkg dara, 4 tojás 10 dkg porcukor, 1 rúd vanília, vagy 1 cs vaníliás cukor. 10 dkg mazsola

Elkészítése: A tejet megsózzuk, és az 5 dkg cukorral felforraljuk. A forrásban levő tejbe állandó keverés mellett beleszórjuk a darát, és sűrűre főzzük. Mikor már sűrű levesszük a tűzről, és hűlni hagyjuk. Időnként átkavarjuk. A már kihűlt darába egyenként beleütjük a 4 tojást, és mindegyiket jól eldogozzuk. Végül belekeverjük a megtisztított mazsolát és a keményre felvert tojáshabot. Mindezt könnyedén átkeverjük. Az 1 l tejbe beleszórjuk a 10 dkg porcukrot, beletesszük a vaníliát és felforraljuk. A darából kanállal kis galuskákat szaggatunk a forrásban levő tejbe, és röviden forraljuk. A vanília rudat kivesszük és a galuskát a tejjel, amelyben kifőztük tálaljuk.
Édességnek is megfelel, de tejleves betétje is lehet.

DARAGALUSKA 08.
Hozzávalók: 10 dkg búzadara, 5 dkg liba- vagy sertészsír, 1 db tojás, só

Elkészítése: A zsiradékot az egész tojással jó habosra kikeverjük. Ezután beleszórjuk a darát, sózzuk. A kapott masszát fakanállal alaposan összedolgozzuk, és kb. egy órát a hűtőben pihentetjük. Vizes evőkanállal apró galuskákat szaggatunk belőle, és sós vízben kifőzzük. Vigyázzunk: nem szabad nagyon forrnia! A végén a tűzről lehúzzuk az edényt, és fedő alatt, saját levében hagyjuk megpuhulni.

DARAGALUSKA 09.
Elkészítése: Egy gyenge evőkanál zsírt jól elkeverünk, hozzáadunk egy egész tojást, kevés sót és egy deci finom darát. Ha kissé állni hagyjuk, kanállal szép hegyes galuskákat főzhetünk a leszűrt forró levesbe, melyben még 10-15 percig folyton főni hagyjuk, s aztán még egy-két kanál levest hozzászűrve a tűzhely szélén legalább 10 percig állni hagyjuk. Tehát tálalás előtt egy félórával kell a daragaluskát befőzni.

DARAGALUSKA 10.
Hozzávalók: 1 nagy tojás, 10 dkg búzadara, 1 teáskanál nagyon finomra vágott petrezselyemzöld, késhegynyi só és törött fehér bors

Elkészítése: A tojásfehérjéből kemény habot verek, majd belekeverem a tojássárgát is. Ez tán óvatosan, hogy a hab ne nagyon törjön, beledolgozom a búzadarát és a fűszereket. Legalább 1 órát pihentetem. Forrásban lévő vízbe (vagy még jobb, ha vegetás vízbe) teáskanállal beleszaggatom a masszát. Lefedve kis lángon addig forralom, amíg a galuskák duplájukra nem nőnek, vagyis megfőnek. Ehhez a mennyiséghez legalább 1,5 l lé szükséges. Ha nem vagyok bizonyos benne, hogy megfőtt a galuska, egyet próbaképpen kettévágok. Húslevesbe, csontlevesbe, zöldséglevesbe téve egyaránt nagyon finom. Fagyasztani is lehet a már megfőtt galuskát, így érdemes belőle nagyobb mennyiséget készíteni.

DARAGALUSKA 11.
Elkészítése: Öt dkg sertészsírt habosra keverünk és hozzádolgozunk 1 db tojást. Sózzuk. Belekeverjük a 10 dkg búzadarát és kb. 15 percig pihentetjük. Forró, sós vízbe szaggatjuk, és addig főzzük, míg a forró víz felszínére fel nem jön.

DARAGALUSKA 12.
Elkészítése: A zsiradékot az egész tojással jó habosra kikeverjük. Ezután beleszórjuk a darát, sózzuk. A kapott masszát fakanállal alaposan összedolgozzuk, és kb. egy órát a hűtőben pihentetjük. Vizes evőkanállal apró galuskákat szaggatunk belőle, és sós vízben kifőzzük. Vigyázzunk: nem szabad nagyon forrnia! A végén a tűzről lehúzzuk az edényt, és fedő alatt, saját levében hagyjuk megpuhulni.

DARAGALUSKA 13.
Elkészítése: 1 egész tojást felverünk, megsózzuk, majd apránként annyi búzadarát adunk hozzá, hogy puha galuskatésztát kapjunk. Amikor a borsó is megfőtt, apró galuskákat szaggatunk a levesbe. Tálalás előtt még hagyjuk a lében állni, hogy jól átpuhuljon.

DERELYE
Hozzávalók: 10 dkg darált borjúhús, őrölt bors, só, 1 tojás, 1/2 dl víz, 5 dkg vaj, 20 dkg finomliszt, 1 vöröshagyma

Elkészítése: a lisztből, a vajból, a tojásból meg a vízből egy csipet só hozzáadásával derelyetésztát gyúrunk. A darált húst a finomra vágott hagymával összedolgozzuk, sóval és őrölt borssal ízesítjük. A tésztát nagyon vékonyra kinyújtjuk, 3 × 3 cm nagyságú darabokra vágjuk, és a közepükre egy kevés tölteléket halmozunk. A derelyéket fül alakúra hajtogatjuk: előbb téglalap alakúra, majd az átlósan szembeálló sarkokat egymásra hajtjuk.

ERDÉLYI DARAGALUSKA
Hozzávalók: 4 dl búzadara, 30 dkg juhtúró, 3 dl tejföl, 10 dkg kolozsvári füstölt szalonna, 4 tojás, 1 csokor friss tárkony (vagy 1 teáskanál szárított tárkonylevél), só és őrölt fehér bors, ízlés szerint

Elkészítése: A tojások fehérjéből nagyon kemény habot verek, és apránként beledolgozom a búzadarát, ezután pedig a megsózott, őrölt fehér borssal és finomra vágott tárkonnyal elkevert tojássárgákat. Egyórai pihentetés után forrásban levő sós vízbe szaggatom egy teáskanállal és addig főzöm, amíg a galuska legalább háromszorosára nem nő. (Jó nagy fazékban szoktam főzni, hogy a galuskáknak legyen helyük terpeszkedni.) A füstölt szalonnát közben apróra vágva kisütöm, a pörcöt leszűröm, és a szalonnazsírra szedem a megfőtt galuskákat. A tejfölbe belekeverem a juhtúrót, megsózom, megborsozom és rákenem a galuskákra. Tetejükre szórom a szalonnapörcöt, és annyi időre teszem be a forró sütőbe, hogy a tetején levő túró éppen csak összeálljon. Rendkívül finom!

FÁSGALUSKA
Elkészítése: Húsz dkg csontozott és bőrétől megtisztított csirkemellet egészen finomra vágjuk. Eldolgozzuk 1 db egész tojással, 1 tojásfehérjével, sóval, reszelt szerecsendióval, törött borssal. Hozzáadunk 1 dl tejszínből vert habot, majd fél óráig hűtőben pihentetjük. 
Forrásban lévő enyhén sós vízben, kis galuskákat szaggatunk és kifőzzük.

FOKHAGYMÁS KRUTON
Hozzávalók: 2 szelet fehér kenyér, a héja nélkül; 25 gramm lágy vaj vagy növényi olaj; kevés fokhagyma

Elkészítése: Az összetört fokhagymát keverjük a vajba, és ezzel a vajjal kenjük meg a kenyérszeletek mindkét oldalát. A szeleteket ujjszerűen vágjuk be, és mindkét oldalon süssük ropogósra. Vágjuk kockákra, és ezzel tálaljuk a levest.

FŐTT BURGONYAGOMBÓC
Hozzávalók: 30 dkg héjában főtt, áttört burgonya, 10 dkg liszt, 1 evőkanál olaj, 1 tojás, 1 mokkáskanálnyi só, 1 késhegynyi őrölt szerecsendió-virág, olaj a sütéshez

Elkészítése: Az áttört burgonyát jól összegyúrom a tojással, a liszttel és a fűszerekkel. Nedves kézzel apró gombócokat formálok belőle, és forró olajban világossárgára sütöm, majd papírszalvétára vagy papírtörülközőre szedem (hogy az a felesleges olajat beszívhassa).
Tálalásig melegen tartom. Külön kis tálkában kínálom a leves mellé, ki-ki maga tesz belőle a tányérjába.
Egy másik, de hasonló recept szerint bő, sós, forrásban lévő vízben kifőzöm a gombócokat, és a levesben tálalom. Csontleves vagy húsleves betétje lehet, de rántott levesbe is nagyon jó.
Elkészítési ideje: kb. 20 perc (burgonyafőzés nélkül).

GOMBÓC A GYÜMÖLCSLEVESBE
Hozzávalók: 15 dkg kétszersült, 1/2 citrom héja, 2 db tojássárga, 1,5 -2 dl tej, 6 dkg porcukor

Elkészítése: A kétszersültet megdaráljuk vagy lereszeljük. Hozzákeverjük a porcukrot és a tojássárgáját.  Reszelt citromhéjjal ízesítjük, majd annyi tejet öntünk hozzá, hogy könnyen formázható gombócokat tudjunk készíteni belőle. Gyengén sós vízben kifőzzük, és lehűtjük. Hideg almalevesbe, vegyes gyümölcslevesbe tálaljuk.

GÖLÖDÉNY
Elkészítése: A kukoricalisztet a liszttel, a sóval és a zsírral összemorzsolom, hozzáadom az 1 db tojást és egy kis vizet, hogy könnyen gömbölyíthető tésztát kapjak. Dió nagyságú gombócokat készítek, amit a levesbe főzök keverés nélkül, néha rázogatva az edényt.

GRÍZGALUSKA 01. (KLEMI MÓDRA)
Hozzávalók: 1 tojás, 3 evőkanál gríz, csipetnyi őrölt bors, teáskanálnyi ételízesítő, apróra vágott petrezselyemzöld

Elkészítése: A tojást felütöm egy bögrébe, a gríz kivételével minden ízesítőt beledobok, alaposan kikeverem, aztán kanalanként belekeverem a grízt. Lényeg, egy tejföl sűrűségű masszát kapok. Ha nem elég sűrű, kb. félkanálnyi gríz jöhet még hozzá. Pontosan 20 percig pihentetem, majd mokkáskanállal beleszaggatom a forrásban lévő levesbe. Ha az utolsó is belekerült, 1-2 percig még hagyom takarékon főni, aztán elzárom a gázt. Evőkanálnyi méretű, omlós galuska a végeredmény.

GRÍZGALUSKA 02.
Elkészítése: A tojás súlyával azonos mennyiségű grízt veszünk. Az egész tojást sóval, borssal felverjük villával, a grízzel simára keverjük, ekkorra forrjon a sós víz, amiben kifőzzük. Csak lassan fövő vízbe szaggatjuk, ezután lefedve főzzük tovább erősebb forralással.

GUNDEL-CSIPETKE
Hozzávalók: 80 g liszt, 1 tojás, só

Elkészítése: Kemény tésztát gyúrunk (víz nélkül). Meglisztezett deszkán kb. 1 mm vastagságúra nyújtjuk, majd lisztes kézzel szabálytalan alakú, kisujjkörömnyi darabkákat csipkedünk belőle. Forrásban lévő leveshez adjuk, időnként megkeverjük. Akkor kész (2-3 perc), ha feljön a tetejére.

GYÚRT TÉSZTA, LEVESBE
Elkészítése: Három-négy személynek elég 1 tojásból gyúrva, annyi lisztet hozzátéve, amennyit a tojás felvesz. Ha reszelt tésztát akarunk, kissé keményebbre gyúrhatjuk, ha metélt, kocka, vagy szalagra akarjuk vágni, mely utóbbit rádlival vagdaljuk szét, akkor kicsit lágyabbra gyúrhatjuk, de sohase lágyra. Nagyon vékonyra nyújtjuk a tésztát, kissé szikkadni hagyjuk s aztán tetszés szerint szétvágva a leszűrt, és forró levesbe tesszük, főzőkanál segítségével szétkavarjuk, hogy össze ne álljon a levesben. Ha a tésztával együtt a leves jól felforrt, a leveses tálba öntjük, az időközben szépen leülepedett levest hozzászűrjük, és betálaljuk.

GYÁRI BETÉTTÉSZTÁK
Hozzávalók: általában 6-8 dkg levestészta (mindenfajta apró tészta és a cérnametélt), kevés só, 1 teáskanál olaj

Elkészítése: A levestésztát külön (sós vagy ételízesítős) vízben, és sohasem a levesben főzöm ki, mert a leves zavarossá válik az erős forrás során. A megfőtt tésztát leszűröm, meleg vagy hideg vízzel leöblítem (a felhasználás idejétől függően), és az előre elkészített tányérokba vagy leveses csészékbe osztva, rámerem a forró levest.
Elkészítési ideje: kb. 10 perc

HÁZI GYÚRT TÉSZTA
Elkészítése: Húsz dkg lisztet 2 tojással és csipetnyi sóval kemény tésztává gyúrunk. Kb. 20 percig pihentetjük.
Lisztezett gyúródeszkán vékonyra nyújtjuk, majd pár perces szikkadás után a kívánt formára, finom metélt, széles metélt, kockára vágjuk.

HÚSGOMBÓC 01. (IGEN EGYSZERŰ)
Hozzávalók: 1 doboz (15 dkg-os) vagdalthús-konzerv, 1 tojás, 3 evőkanál zsemlemorzsa, 1 gerezd fokhagyma, 1 teáskanál nagyon finomra metélt petrezselyemzöld, késhegynyi törött fekete bors, ízlés szerint só

Elkészítése: A kibontott vagdalthúst villával összetöröm. A tojást habosra felverem, majd hozzáadom a zsemlemorzsát, a fűszereket és a zúzott fokhagymát, végül belekeverem a vagdalthúst. 15 percnyi pihentetés után nedves kézzel apró (kis diónyi) gombócokat formálok a masszából, és bő sós vízben (vagy 1 evőkanál vegetával kevert 1 l vízben) megfőzöm. Leszűrve teszem bele a levesbe.

HÚSGOMBÓC 02.
Hozzávalók: 20 dkg darált hús (pulyka), 1 tojás, 2 ek zsemlyemorzsa, 1 tk reszelt hagyma, 1 gerezd fokhagyma, só, bors, 1 kk ételízesítő, 1 kk pirospaprika

Elkészítése: A gombócok alkatrészeit alaposan összekeverem, majd a mogyorónyi gombócokat belerakom a levesbe. Megszórom apróra vágott petrezselyemzölddel és a levesben készre főzöm. (Itt használhatod fel a durvább zsemlyemorzsát.)

HÚSGOMBÓC 03.
Hozzávalók: 50 dkg darált marhahús, fél fej hagyma apróra vágva vagy reszelve, 1 kávéskanál só, 1 késhegynyi őrölt fekete bors, 1 késhegynyi őrölt gyömbér, 4 evőkanál liszt, 1 tojás felverve, 1 dl olaj, 1 tojásfehérje kemény habbá verve, 1 kávéskanál víz

Elkészítése: Keverjük össze a húst a sóval és a fűszerekkel, kezünkkel formáljunk a masszából kb. 3 cm átmérőjű gombócokat, forgassuk meg lisztben, majd mártsuk a felvert tojásba, és süssük ki a forró olajban.
A felvert kemény tojáshabot (mielőtt felvernénk, tegyünk bele 1 kávéskanál vizet) osszuk ketté, süssük meg omlett formában, a maradék olajban mindkét oldalát, majd vágjuk vékony metéltre. Tálalás előtt tegyük a levesbe a húsgombócokat, és szórjuk a tetejére a tojáshabból készült metéltet.

HÚSOS DERELYE
Hozzávalók: 15 dkg liszt, 2 tojás, 1 dkg vaj, 1 közepes hagyma, 10 dkg főtt borjúhús, fehérbors, só

Elkészítése: Forró vajon félig lepirítjuk a finomra vágott hagymát, s hozzáadjuk a finomra darált főtt húst. Fűszerezzük, belekeverjük a tojásokat, és állandó keverés mellett addig hagyjuk a tűzön, míg a töltelék kellő sűrűségű lesz. A lisztből és egy tojásból kevés sóval tésztát gyúrunk. Kinyújtjuk, s fele részére egymástól 5 cm távolságra kis töltelékhalmazokat rakunk. A töltelék szélét tojássárgával megkenjük, majd a tészta másik felét ráhajtjuk. Ujjunkkal a töltelékek között összenyomjuk a tésztát, s derelyevágóval elvágjuk. A töltött tésztákat forrásban levő vízben kifőzzük.

KAPROS TÚRÓGOMBÓC
Hozzávalók: 20 dkg túró, 2 tojás, 1 csésze daraliszt, 2 dkg vaj, 2 szál zöld-kapor, só, bors

Elkészítése: A túrót áttörjük s a két tojás sárgájával, a daraliszttel, a vajjal, kevés sóval, borssal, finomra vágott kaporral jól összegyúrjuk. A két tojás felvert fehérjével elkeverjük, és egy kissé pihentetjük.
Galambtojás nagyságú gombócokat formálunk belőle, és a levesbe főzzük.

KÁPOSZTÁS GALUSKA
Hozzávalók: 40 dkg vörös-káposzta, 2 tojás, 2 evőkanál búzadara, 3-4 evőkanál liszt, 2 evőkanál olaj, 1 púpozott teáskanál só, 1 teáskanál kristálycukor, 1 mokkáskanál törött fekete bors, 1 mokkáskanál sütőpor, 1 mokkáskanál csombor

Elkészítése: A megtisztított káposztát az almareszelő durva fokán lereszeljük. Megsózzuk, és mély tálban összekeverjük. Fél órát hagyjuk állni, addigra levet enged. Ezután kicsavarjuk, és a sós levet beleöntjük egy tálba. Hozzátesszük a feltört tojásokat, és jó habosra felverjük. Belekeverjük a búzadarát és a lisztet, majd hozzáadjuk a sütőport, a borsot, a csombort és a kristálycukrot is.
Ezután keverjük bele az olajat és a káposztareszeléket. (A szokásos galuskasűrűségű masszának kell lennie.) Alaposan összeforgatjuk, és 10 percnyi pihentetés után forró olajba mártott teáskanállal a frituba szaggatjuk, de csak kis részletekben (sülés közben nagyra nőnek a galuskák). A megsült köretet tálpapírra vagy papírtörülközőre tesszük, hogy az a felesleges olajat felszívja, és bármilyen mártásos hús mellé, esetleg vadas-, kapor- vagy sajtmártás mellé tálaljuk.
Egyszerűen készíthető, olcsó és ízletes.

KÖTÖTT GALUSKA
A galuska elkészítése: A lisztet a tojásokkal összegyúrom, csipetnyi sót teszek hozzá, majd a tésztát pihenni hagyom. Utána kisebb cipókra vágom. Gyúródeszkán a cipókat vékonyra nyújtom, fűszeres zsírral megkenem. Rászórom a borsot, ujjnyi vastag tekercsbe sodrom, s 5-6 centi hosszúságúra darabolom és megcsomózom.

KUKORICÁS, MARGARINOS GALUSKA
Hozzávalók: 2 db tojás, 7 dkg margarin, 12 dkg liszt, 20 dkg morzsolt kukorica, 2 dkg só

Elkészítése: A margarint habosra keverjük, folyamatos keverés mellett egyenként hozzáadjuk a tojásokat, majd sót, lisztet és az előfőzött morzsolt kukoricát. Sós forrásban lévő vízbe két kanál segítségével beleszaggatjuk a galuskát.

LIBATEPERTŐS GALUSKA
Hozzávalók: 20 dkg libatepertő, 2 tojás, 2-3 evőkanál zsemlemorzsa, só, bors, majoránna

Elkészítése: Két tojással elkeverünk 20 dkg darált libatepertőt. Ízesítjük sóval, tört borssal, kevés majoránnával, és annyi zsemlemorzsát adunk hozzá, hogy alakítható massza legyen. Galuskát szaggatunk belőle, és a fövő levesben néhány percig főzzük.

LÚDMÁJ - LEPÉNY
Hozzávalók: 50 dkg lúdmáj, 7 dkg vaj, 4 tojás, 2 zsemle, 1 kisebb fej hagyma, 1 csésze tej, 1 ek morzsa, 1 cikk fokhagyma, majoránna, só, bors, borsmenta, zöldpetrezselyem

Elkészítése: A lúdmájat szitán áttörjük. Habosra keverjük a vajat, belekeverünk két tojást, két tojás sárgáját, két, lereszelt héjú, tejbe áztatott zsemlét, apróra vagdalt zöldpetrezselymet, vöröshagymát, kis majoránnát, késhegynyi borsmentát, sót, törött borsot és morzsát.
A lúdmájjal jól összekeverjük, közé vegyítjük a két felvert tojásfehérjét, és kivajazott tepsibe öntjük.
Megsütjük, majd kockákra vágva tálba tesszük, és tálaláskor levet öntünk reá.

MACESZGOMBÓC
Hozzávalók: 10 dkg margarin, 1 teáskanál só, fél teáskanál őrölt bors, 25 dkg macesz, 4 tojás, 1 csokor petrezselyem, víz

Elkészítése: Olvassza meg a margarint. Adja hozzá az apróra tört maceszt, a finomra vagdalt petrezselymet, a fűszereket, és egyenként a tojásokat. Annyi vízzel dolgozza össze, hogy rugalmas, formázható tésztát kapjon. Tegye legalább 20 percre hűtőszekrénybe, majd formázzon diónyi gombócokat a tésztából. Lobogó sós vízben 15 perc alatt főzze meg. Alaposan lecsepegtetve szűrőkanállal szedje tálra. Csak tálaláskor adja a levesbe, addig szobahőmérsékleten tartsa. Lefagyasztva tárolható.

MÁJAS-GALUSKA (MÓRA FERENCNÉ)
Hozzávalók: Disznómáj 10 dkg, tojás 2 db, zsír 5 dkg, morzsa 3 dkg, vöröshagyma 1/8 fej, bors 3 szem, petrezselyemzöld 1/2 csomó, liszt 1 ek, só késhegynyi

Elkészítése: Ehhez lehet borjú, bárány, szárnyas, vagy gyenge disznómájat is használni. (Mi készítettük már kenőmájassal is, finom.) Morzsát zsírban pirítunk zöldpetrezselyemmel, sóval, borssal, ha kihűlt, a szitán áttört májat és két tojást adjuk hozzá, és 1 kanál lisztet. Lehetőleg hígra hagyni, mert keményedik.

MÁJAS LEVES-GALUSKA
Hozzávalók: 1 tojás, 5 dkg sertés-, marha- vagy szárnyas-májkrém, 2 evőkanál liszt, 1 púpozott mokkáskanál majoránna, mokkáskanál só, késhegynyi törött fekete bors

Elkészítése: A tojást habosra verem, belekeverem a sót, a majoránnát és a törött borsot, majd hozzáadom a villával szétnyomkodott májkrémet. Jól összekeverem a fűszeres tojással, ezután pedig a lisztet is hozzáadom. (Ha túl kemény lenne a massza, egy evőkanál vízzel hígítom.) Ha már teljesen elkeveredett minden alkotórész, akkor mokkáskanállal vagy galuskaszaggatóval bele- szaggatom a forrásban lévő csontlevesbe vagy zöldséglevesbe, esetleg csak húsleveskockával vagy Vegetával ízesített vízbe. Pillanatok alatt megfő.
Elkészítési ideje: kb. 20 perc

MÁJGALUSKA 01.
Elkészítése: 15-20 dkg sertés vagy csirkemájat finomra vágunk és 1/2 fej reszelt vöröshagymával együtt zsírban megfuttatjuk. 1-2 db vízben áztatott zsemlét jól kicsavarunk és alaposan összekeverjük a hagymás májjal, 1 db tojással, sóval, törött borssal, majoránnával, 1 csomó finomra vágott petrezselyemmel, kevés zsemlemorzsával és (ha kell) liszttel. 15-20 percig állni hagyjuk, majd galuskákat szaggatunk, és forró sós vízben vagy magában a levesben kifőzzük.

MÁJGALUSKA 02.
Elkészítése: Egy evőkanálnyi olajon megpirítunk egy kiskanálnyi apróra vágott vöröshagymát, a tűzről lehúzva beleteszünk egy tejben vagy tejes vízben megáztatott, kinyomkodott és összemorzsolt kiflit, illetve zsemlét, 2-3 elkapart csirkemájat, egy tojást meg a fűszereket: egy csapott kiskanálnyi majoránnát. késhegynyi törött borsot és ízlés szerint sót. Annyi liszttel dolgozzuk el, hogy galuska keménységű masszát kapjunk, és adunk hozzá még egy evőkanálnyi zsemlemorzsát is. Legalább egy óráig állni hagyjuk. Ha a leves megfőtt, a levesbe mártogatott kiskanállal apró galuskákat szaggatunk belőle, és a levesben megfőzzük. Ha a galuskák feljönnek a leves színére, még néhány percig forraljuk.

MÁJGALUSKA 03.
Elkészítése: 1 doboz májkonzervet összekeverünk egy tojással és egy evőkanál zsemlemorzsával. Ha a leves elkészült és még forrt, apró galuskákat szaggatunk bele.

MÁJGALUSKA 04.
Elkészítése: 1/2 kg májat ledarálunk, 5-6 tojást, sót, majorannát, borsot jól szétmorzsolunk, (lehet fokhagymát, vöröshagymát is belereszelni) annyi zsemlemorzsát teszünk bele, hogy szét ne essen. Külön vízbe, vagy a levesbe belefőzzük.

MÁJGALUSKA 05.
Elkészítése: Tizenöt dkg sertésmájat finomra vágunk és 1/4 fej reszelt vöröshagymával együtt zsírban megfuttatjuk. 1 db vízben áztatott zsemlét jól kicsavarjuk és eldolgozzuk a hagymás májjal, 1 db tojással, sóval, törött borssal, majoránnával, 1 csomag finomra vágott petrezselyemmel, kevés zsemlemorzsával és liszttel. 15 percig állni hagyjuk, majd galuskákat szaggatunk, és forró sós vízben vagy a levesben kifőzzük.

MÁJGALUSKA 06.
Hozzávalók: 5 dkg bármilyen fajta májkrém, 1 tojás, 1 evőkanál búzadara, 2 teáskanál zsemlemorzsa, 1 evőkanál nagyon finomra vágott petrezselyemzöld, 1 mokkáskanál majoránna, késhegynyi törött fekete bors, ízlés szerint só

Elkészítése: A tojást habosra verem, beleteszem az áttört májkrémet, a zsemlemorzsát, a búzadarát, a petrezselyemzöldet és a fűszereket. Jól összedolgozva legalább 15 percig hagyom állni, majd a forrásban lévő levesbe mártott mokkáskanállal beleszaggatom. Akkor főtt meg, ha a kis galuskák feljönnek a leves színére.

MÁJGALUSKA 07.
Elkészítése: 12 dkg májat ledarálunk, vagy megkaparjuk. 3 tojássárgáját 6 dkg zsírral habosra keverünk, beletesszük a májat, sót, borsot, 1 evőkanál lisztet, szitált zsemlemorzsát, annyit, hogy jó könnyű tészta legyen belőle. A tojások keményre vert habját hozzákeverjük, fövő sós vízbe kanállal beleszaggatjuk és így főzzük. Hús- és csontlevesbe finom.

MÁJGOMBÓC 01.
Elkészítése: Kevés olajon világosra pirítunk egy kis fej hagymát, átforgatunk rajta 10 deka elkapart csirkemájat, és hűlni hagyjuk: Egy púpozott evőkanál puha vajat kikeverünk 1 tojással, kevés finomra vágott petrezselyemzölddel. Hozzátesszük a májat; majd kb. 3 púpozott evőkanál zsemlemorzsát, és sóval, borssal, pirospaprikával fűszerezzük. A masszát pihentetjük, majd vizes kézzel kis diónyi gombócokat formázzuk belőle. Sós vízben kifőzzük, és levesekhez betétként tálaljuk.

MÁJGOMBÓC 02.
Hozzávalók: 12 dkg sertésmáj, 1/2 csomó zöldpetrezselyem, 3 dkg vöröshagyma, 3 g törött bors, 2 dkg zsír, 3 g majoránna, 1 db zsemle, só, 1 db tojás

Elkészítése: A sertés- vagy borjúmájat megdaráljuk. A finomra vágott vöröshagymát egy kevés zsírban megpirítjuk.
Keverőtálba tesszük a darált májat, hozzáadjuk a beáztatott és jól kicsavart zsemlét, a pirított hagymát és a tojást. Sóval, vágott zöldpetrezselyemmel, törött borssal és majoránnával fűszerezzük. Jól összedolgozzuk, ha túl lágy lenne, kevés zsemlemorzsát tehetünk hozzá. Apró gombócokká formáljuk, és gyengén sós vízben kifőzzük.  Húslevesbe, csontlevesbe, szárnyas-ragu levesbe tálaljuk.

MÁJGOMBÓC 03.
Elkészítése: Az elkapart májat összedolgozzuk a zsírral, tojással, liszttel, zsemlemorzsával és a sóval. Apró gombócokat készítünk, és kifőzzük.
A főtt húst ecetes tormával, mártással ehetjük, de készíthetünk belőle hússalátát is.

MAJORÁNNÁS RIZSGOMBÓC
Hozzávalók: 20 dkg rizs vagy köles, 1 tojás, 3 tojássárgája, 1 kis fej vöröshagyma, 1 evőkanál vaj, fél csésze liszt, libazsír, só, bors, majoránna, húslé

Elkészítése: A finomra vágott hagymát felhevített libazsírba tesszük, majd a meleg vízben megpuhított rizst vagy kölest is. Borsozzuk, sózzuk, meghintjük majoránnával. Felöntjük forró húslével és pároljuk, míg majdnem puhára fő.
Habosra keverünk 3 dkg vajat, egy egész tojást, valamint három tojás sárgáját. Ehhez keverjük a lisztet és a rizst, majd apró gombócokat formálunk belőle.
Hús- vagy csontlében megfőzzük.

PALACSINTA LEVESBETÉT
Hozzávalók 8 személyre: 1-2 tojás, 20 dkg sima liszt, 2 ek olaj, sör, só

Elkészítése: A tojást a liszttel összekeverjük, és annyi sörrel engedjük fel, hogy a szokottnál kicsit hígabb palacsintatésztát kapjunk. A felhevített olajban a szokottnál barnább palacsintákat sütünk, hűlni hagyjuk, összetekerve vékony metéltre vágjuk, s a forró levessel leöntve tálaljuk.

PÁSZKA- VAGY MACESZGOMBÓC
Hozzávalók: 4 kanál pászka- vagy daraliszt, 4 tojás, 4 evőkanál olvasztott libazsír, 2 lap (10 dkg) pászka, gyömbér, só, bors, petrezselyemzöldje

Elkészítése: Négy egész tojást négy evőkanál vízzel, négy kanál olvasztott libazsírral, késhegynyi sóval, kevés petrezselyemzöldjével, borssal és gyömbérrel jól elkeverünk, hozzáadunk négy evőkanál pászkalisztet és két egész, rizsszem nagyságúra törött pászkát. Jól összekeverjük, és egy óráig pihentetjük. Vizes kézzel diónyi gombócokat formálunk. Bő, fövő levesben, lassú tűzön, negyedórán át, főzzük. A főzést nem szakítjuk meg, mert a gombóc megkeményedik.

PIRÍTOTT ZSEMLEKOCKA
Elkészítése: Az egynapos zsemléket egyforma kockákra vágjuk, és kevés vajon állandó kevergetés mellett aranysárgára pirítjuk. Készíthetjük vaj nélkül is, forró sütőben is.

RÁNTOTT BORSÓ
Elkészítése: A szokásos módon, de egész sűrű palacsinta tésztát készítünk, amelyhez hozzáadjuk a tojások felvert habját. Tésztaszűrőn keresztül, bő, forró zsiradékba csurgatjuk. Sütés közben a tésztát kevergetjük. Zsírjától jól lecsurgatva tesszük a levesbe.

RESZELT TÉSZTA (CSORDA GULYÁSHOZ)
Elkészítése: Az apró kockára vágott vöröshagymát zsírban átpirítjuk, majd hozzátesszük a zúzott fokhagymát, a köményt, a 2 x 2 cm-es kockára vágott marha lábszárat, a kicsontozott kockára vágott füstölt csülköt, és annak csontját. Kevés víz aláöntésével pároljuk. Mindig csak kevés víz kerüljön a pároláshoz, hogy ne legyen főtt hús jellegű ez a finom étel.
Míg párolódik a burgonya, a zöldséget megmossuk, tisztítjuk, és 1, 5 x 1,5 cm-es kockára felvágjuk. A gombát is tisztítjuk, mossuk, és cikkekre vágjuk. A lángolt kolbászt felkarikázzuk. Ha a hús félpuha, zsírjára lepirítjuk, és ekkor megszórjuk fűszerpaprikával. Rátesszük a zöldséget, a burgonyát, és felengedjük vízzel. A víz mindig kétszerese legyen a gulyás sűrűségének.
Ha felforr, belekerül a gomba, reszelt tészta, és a füstölt, felkarikázott lángolt kolbász. Szép lassan pöszörögve főzzük. Csöves erős paprika nem hiányozhat a gulyásból. Az ízesítésre fokozott gondot fordítsunk, mert a csülökhústól sós lehet a gulyás. A csordagulyás nem egy könnyű étel, de ha a füstölt csülök helyett füst ízű sóval becsapjuk, és egyben a zöldségek mennyiségét növeljük, úgy könnyebbé tehetjük. Tűzforrón, bográcsból, házi kenyérrel fogyasztva az igazi. Egy kis kóstolóért még én is kuktaként segédkeznék.

SAJTGALUSKA
Hozzávalók: 5 dkg reszelt füstölt sajt, 1 tojás, 2 ek liszt, 2 dl tej, 1 ek olaj, 1 tk Delikát ételízesítő, 2 db Knorr Tyúkhúsleveskocka

Elkészítése: A tojást habosra keverjük az ételízesítővel, belekeverjük a lisztet és a sajtot. Összedolgozzuk, 10 percig pihentetjük, majd teáskanállal sós vízbe szaggatva kifőzzük.
Forró húslevessel tálaljuk.

SAJTOS CSILLAGOK
Elkészítése: Lisztezett gyúródeszkán a leveles tésztát három milliméter vastagságúra sodorjuk, s csillagformákkal, vagy más apró formákkal, kiszaggatjuk, majd egyenként megkenjük Vegetával felvert tojással és megszórjuk reszelt sajttal. Sütőlemezre rakjuk, és előmelegített sütőben hirtelen sütjük.

SONKÁS PISKÓTA
Hozzávalók: 2 db tojás, 5 dkg sonka, 4 dkg vaj, 10 dkg liszt, só, kenéshez: 2 dkg vaj

Elkészítése: A tojások sárgáját jól elhabarjuk, és hozzákeverjük a kemény habbá vert fehérjét.  Hozzáadjuk a ledarált sonkát, az olvasztott vajat, és lassan beleszórjuk a lisztet.  Megsózzuk, és lazán összekeverjük.
Vajjal kikent sütőlemezre öntjük, és szép rózsaszínűre sütjük. Kockákra vágva húslevesbe, erőlevesbe tálaljuk.

SVÁB MÁJGALUSKA
Elkészítése: 6 dkg vajat habosra keverünk, összekeverjük 20 dkg elkapart marhamájjal, három tojással, egy beáztatott és jól kinyomkodott zsemlével, 5 dkg zsemlemorzsával, kevés majoránnával.
Megsózzuk, megborsozzuk. A masszát galuskaszaggatón beleszaggatjuk egy fazéknyi forrásban levő vízbe. Tíz-tizenöt percig főzzük a galuskát, megvárjuk, míg feljön a víz színére, ekkor szűrőkanállal kivesszük, lecsöpögtetjük, és áttesszük az előzőleg elkészített hús vagy erőlevesbe.

SZÓJÁS LEVES-GALUSKA
Hozzávalók: 10 dkg tehéntúró, 1 evőkanál szójaliszt, 2 evőkanál teljes kiőrlésű búzaliszt (Graham-liszt), 1 tojás, 1 mokkáskanál só

Elkészítése: A tojást habosra felverem a sóval, majd hozzáadom a villával áttört tehéntúrót és a kétféle lisztet. Jól összedolgozom a masszát. 10 percnyi pihentetés után forrásban lévő sós vízbe szaggatva megfőzöm. Ha az összes galuska feljött a víz színére, leszűröm, és hideg vízzel leöblítve egy kis edénykében zöldségleves mellé tálalom.
Elkészítési ideje: 25 perc

SZOMBAT-NAPI TEJFÖLÖS GALUSKA
Hozzávalók: 5 dkg libazsír, 2 tojás, kevés daraliszt, 2 dl tejföl, só, bors

Elkészítése: A főzőkanál zsírt habosra keverjük, hozzáadunk két egész tojást, tejfölt, sót, borsot és annyi daralisztet, hogy lágy tészta legyen. 15 percig pihentetjük, majd kávéskanállal a forrásban lévő levesbe szaggatjuk.
Kis lángon 15 percig főzzük. A főzést nem szakítjuk meg, mert a gombóc megkeményedik.

TORTILLA DE MAIZ (KUKORICALEPÉNY)
Hozzávalók: 27 dkg kukoricaliszt, 3,5 dl meleg víz, só

Elkészítése: A kukoricalisztet egy csipet sóval tálba tesszük, apránként adjuk hozzá a meleg vizet, és addig keverjük, amíg sima tészta nem lesz. Vágjuk a tésztát 15 darabra, és pihentessük egy órát. A darabokat zsírpapír közé téve nyújtsuk kb. 13 cm átmérőjű vékony lepénnyé. A lepénykéket felforrósított sütőlapon süssük meg - hamar rózsaszínűre sül mindkét oldaluk. Tálalásig csomagoljuk be fóliába őket, hogy ne hűljenek ki. A tortilla becsomagolva napokig eláll, mélyhűtőben több hétig is. A tortilla Mexikóból származik - ott fő eledel -, mártásos, húsos ételekhez fogyasztják. A tartósított tortillát felfrissíthetjük sütőben, ha nagyon kiszáradt, permetezzük be egy kis vízzel.

TÜDŐTÁSKA
Elkészítése: Egy fél borjútüdőt puhára megfőzünk, húsvágón finomra vágjuk s egy kis lábasba, melybe már előzőleg kis vöröshagymát és petrezselymet finomra vágva párolunk, beletesszük, megsózzuk, kevés borsot is hinthetünk rá és mindezt jól elkeverve, félretesszük. Egy egész tojás és egy sárgájából párcsepp vízzel nem túlságos kemény tésztát gyúrunk, azt nagyon vékonyra kinyújtjuk. Fél kávéskanálnyi mennyiséget a már elkészített tömegből a kinyújtott tésztára, két-háromujjnyi távolságra egymástól ráhelyezünk, a tésztából annyit hajtunk rá, hogy jól befödje, ujjunkkal mindegyik domborodás körül jól lenyomkodjuk, s aztán rádlival három oldalt körülrádlizzuk, s ha mindez kész, a forró levesbe befőzzük; egyszer-kétszer felforrni hagyjuk, és leveses tálba öntjük. Ugyanezt a tölteléket lehet alkalmazni vékonyra kihúzott rétestésztába is, melyet kis zsírral még megöntözve összesodrunk, kikent tepsibe világosbarnára megsütjük és kis darabkákra vágva, külön leveshez tálaljuk.

ZSEMLEGOMBÓC
Elkészítése: Egy db zsemlét beáztatunk, majd jól kicsavarjuk és kevés zsíron megfuttatott 1/2 fejvöröshagymával, finomra vágott petrezselyemmel, sóval, törött borssal, 1 egész tojással, liszttel galuska keménységűre dolgozzuk.
Kis gombócokat formálva a levesben vagy forrásban lévő sós vízben kifőzzük.

VAJAS GALUSKA 01.
Hozzávalók: 15 dkg liszt, 5 dkg vaj, 1 tojás, 2 g só

Elkészítése: A vajat a tojással elkeverjük, sóval ízesítjük, majd hozzákeverjük a lisztet. Evőkanállal galuskákat formálunk, és a forró levesben megfőzzük.

VAJAS GALUSKA 02.
Hozzávalók: 5 dkg vaj, 1 db tojás, 8 dkg liszt, só

Elkészítése: A vajat keverőtálba téve habosra keverjük. Hozzáadjuk a tojást, megsózzuk, és a tojással a vajat simára keverjük. Ezután annyi lisztet szórunk hozzá, amennyit a tojás és a vaj felvesz, hogy gyenge állagú tésztát kapjunk. Ezt a forrásban lévő levesbe szaggatjuk. A vajas galuska az idényjellegű levesek kedvelt betétje: zöldborsóleves, zöldbableves, szárnyas-raguleves, karfiolleves stb.

VAJAS GALUSKA 03.
Hozzávalók: 1 tojás, 6 dkg liszt, 2 dkg vaj, csipetnyi só

Elkészítése: A puha, de nem meleg vajat az egész tojással jól kikeverem, ezután hozzáadom a lisztet és a sót. Alaposan összedolgozom, és a forrásban lévő levesbe mokkáskanállal vagy a hagyományos apró lyukú galuskaszaggatóval beleszaggatom. Pillanatok alatt megfő. Közben vigyázni kell arra, hogy a leves ne fusson ki a fazékból.
Elkészítési ideje: kb. 15 perc

VAJGALUSKA
Elkészítése: Öt dkg vajat 2 tojássárgájával, csipetnyi sóval habosra keverünk. Eldolgozzuk 10 dkg liszttel, majd a tojások felvert habjával. Kb. 20 percig pihentetjük. Kis galuskákat szaggatunk és a levesben, vagy forrásban lévő sós vízben kifőzzük.

VELŐGOMBÓC
Elkészítése: A megáztatott zsemlét összekeverjük a csontvelővel, a tojással, fűszerezzük, beleszórjuk a morzsát, és összedolgozzuk. Vizes kézzel apró gombócokat formálunk, és külön levesben kifőzzük. Ha a próbagombóc szétfőne, tegyünk még a masszához zsemlemorzsát.