Gasztrokaland
Az ízek világa - a világ ízei

Hírességek - Szent Honorius


Egyes források szerint kb. 600. Május 16-án született Amiens-ben Port-le-Grand közelében, egy nemesi családban. A legenda szerint igen erényes ember volt. Ellenállt a püspökké választásnak azt hitte, hogy méltatlan a megtiszteltetésre. A hagyomány szerint, egy isteni eredetű fénysugár leszállt a fejére így mégis őt választották püspökké.
Amiens püspöke volt Honoré néven, harmincévnyi áldásos pásztortevékenység után 690-ben halt meg. Az ünnepe május 16.

SZENT HONORÉ TORTÁJA
Hozzávalók:
Az égetett tésztához: 2,5 dl víz, 10 dkg margarin, só, 25 dkg liszt, 6 db tojás, 1/2 kávéskanál sütőpor
A krémhez: 1,5 csomag (15 g) zselatin, 1 vaníliarúd, 3 + 1 dl tej, 5 + 20 dkg kristálycukor, 6 db tojás, 1 csomag vaníliás pudingpor
A díszítéshez: 1 kávéskanál citromlé, 20 dkg kristálycukor, 2,5 dl tejszín, 1 csomag vaníliás cukor, 1 csomag habfixáló

Elkészítése: A tésztához felforraljuk a vizet a sóval és a margarinnal. Egyszerre beleszórjuk a lisztet, és élénk tűzön, folyamatosan keverve addig forrósítjuk, amíg a massza összeáll, elválik az edény falától, az alján pedig hártya képződik, azaz égetett tésztát készítünk. Lehúzzuk a tűzről, azonnal belekeverünk 1 tojást, és kicsit hagyjuk hűlni. Folyamatosan hozzákeverjük a többi tojást és a sütőport.
A sütőt előmelegítjük 220 fokra, sütőpapírral kibélelünk egy 26 cm átmérőjű kapcsos tortaformát és egy nagyobb tepsit.
A masszát sima csőrös habzsákba szedjük, majd fél cm-es távolságra koncentrikus köröket nyomunk belőle a tortaforma aljára - ezek sülés közben összenőnek. A maradék masszából nagyobb mogyorónyi halmokat nyomunk a tepsire, és a forró sütőben mindkét formációt aranysárgára sütjük (15 perc), majd a kikapcsolt, résnyire kitámasztott ajtajú sütőben 5 percig pihentetjük. A tésztalapot rácsra csúsztatjuk, a fánkocskák oldalába-aljába pedig ollóval belecsippentünk, hogy mihamarabb távozzon belőlük a gőz, és ugyancsak rácsra rakosgatjuk őket.
A krémhez a zselatint 1 dl hideg vízben felpuhítjuk. A vanília rudat felhasítjuk, kikaparjuk belőle a pépet, majd 3 dl tejjel és 5 dkg cukorral felforraljuk. A tojásokat kettéválasztjuk, a tojássárgákat simára keverjük a pudingporral és a maradék 1 dl hideg tejjel, majd hozzáadjuk a vaníliás tejet, és gőz fölött besűrítjük. Azon melegében felolvasztjuk-elkeverjük benne a zselatint, és a tűzről lehúzva, olykor megkeverve kissé hűlni hagyjuk.
A tojásfehérjéket 1 csipet sóval felverjük, majd a maradék 20 dkg apránként hozzáadott kristálycukorral kemény habbá verjük, és beledolgozzuk a krémbe.
A tortaforma oldalát újrabéleljük sütőpapírral, belefektetjük a tésztalapot, a tetejére simítjuk a krémet, és 12 órára behűtjük.
A díszítéshez 2 evőkanál vízzel és a citromlével aranysárgára pirítjuk a cukrot. Egyenként megmártogatunk benne 17 formás fánkot, és rácsra ültetve hagyjuk megkötni a tetejükön a cukrot.
Leemeljük a tortáról a karikát, lehántjuk a papírt, és tálcára csúsztatjuk. A maradék fánkokat apróra tördeljük, és beszórjuk vele a torta oldalát. A tejszínt kemény habbá verjük a vaníliás cukorral és a habfixálóval, csillagcsőrös habzsákba szedjük, majd bevonjuk vele a torta tetejét, a szeletek helyére pedig 1-1 nagyobb habrózsát nyomunk. A karamellbóbitás fánkocskákkal díszítjük.