Hírességek - Laborfalvi Róza
Jókainé Laborfalvi Róza (Miskolc, 1817. április 8. – Budapest, 1886. november 20.) színésznő. Jókai Mór felesége, a realista magyar színjátszás úttörője, aki kiemelkedő drámai színésznőként beírta magát a magyar színház történetébe.
Laborfalvi Róza születésekor a Benke Judit nevet kapta szüleitől; apja Benke József székely származású erdélyi színész-nemesember volt, édesanyja pedig Rácz Zsuzsánna színésznő. Döbrentei Gábor biztatására 1833-ban lépett színpadra a budai Várszínházban. 1837-ben átszerződött a Nemzeti Színházba, ahol tragikai szerepeket játszott, Kántorné Engelhardt Anna kezéből véve át a stafétabotot. Sokat dicsérték mélyzengésű hangját, szavalótehetségét, alakját és kifejező tekintetét.
1848. március 15-én, Katona József Bánk bánjának az előadásán találkozott a nála nyolc évvel fiatalabb Jókai Mórral, egy kokárdát tűzve a férfi kabátjának hajtókájára. Még ebben az évben feleségül ment hozzá. A házasság nagy botrányt kavart, az író családja és barátai (például Petőfi Sándor is) nehezen törődtek bele a kapcsolatba, különösen, mert a feleségnek volt egy házasságon kívül született, ekkor 12 éves lánya, Benke Róza, akinek az apja a kor ünnepelt színésze, Lendvay Márton volt.
ALMÁS BÉLES
Hozzávalók:
A tésztához: 28 dkg rétesliszt, 22 dkg vaj, 2 dl tejföl, fél citrom leve, csipetnyi só
A töltelékhez: 1 kg alma, 3 dkg vaj, 10-15 dkg cukor, egy darabka citromhéj, 10 dkg mazsola
A szóráshoz: 2 evőkanál zsemlemorzsa
A kenéshez: 1 tojássárgája
Elkészítése: a vajat kockákra vágjuk, majd a liszttel, a tejföllel, a citromlével és csipetnyi sóval egy széles pengéjű, késsel összedolgozzuk. Kézzel ne érjünk hozzá, csak a késpengével nyomkodjuk, forgassuk, dagasszuk. Ha a tészta már sima, cipót formázunk belőle, és follpackba csomagolva egy éjszakára jégbe hűtjük.
A töltelékhez az almát meghámozzuk, kicsumázzuk, és vékony cikkekre vágjuk. A vajat megolvasztjuk, az almát beleforgatjuk, édessége szerint 10-15 deka cukrot, valamint a citromhéjat beleszórjuk. Kis lángon, kevergetve, a saját levében pépesre puhítjuk. A végén a zsírjára pároljuk, belekeverjük a mazsolát, és hagyjuk kihűlni. Kidobjuk belőle a citromhéjat.
Másnap a tésztát vékony, hosszú téglalappá nyújtjuk, egyik hosszanti szélét zsemlemorzsával meghintjük, és az almapépet egy csíkban ráhalmozzuk. Összegöngyöljük, sütőpapírral bélelt tepsire fektetjük, és a tetejét simára kevert tojássárgájával megkenjük: 200 fokos sütőbe tolva ropogós pirosra sütjük, de csak langyosan vagy hidegen vágjuk 2-3 centis darabokra.
(Laborfalvi Róza egyik kedvence volt ez a sütemény)
HÚSLEVES LABORFALVI RÓZA MÓDJÁN
Elkészítése: 1,2 kiló felsált, 20 deka ritka-csontot megmosunk és 5 liter hideg vízzel lassú forrásnak indítjuk. Ha forrni kezd, leszedjük a habját és hozzáteszünk egy szintén jól megmosott és 12 részre vágott kövérebb kappant. 30 percnyi lassú forrás után hozzáadunk 3 darab közepes nagyságú sárgarépát, 4 darab petrezselyemgyökeret, 2 darab kisebb 1,5 nagyobb, kétfelé vágott zellert, 1 darab pasztinákot, 2 darab póréhagymát, 1 gerezd fokhagymát, 2 fej vöröshagymát, (ezeket mielőtt a levesbe tennénk, a tűzhely lapján barnára pirítunk, ½ káposztafejet, 1 darab paradicsomot, sót, néhány szem fekete borsot, és egy késhegynyi édesnemes paprikát. Lassú, egyenletes forrás mellett 2 óráig főzzük, aztán félreállítjuk és 30 perc múlva, ha a leves lecsillapodott, óvatosan leszűrjük. Tálaláskor egy külön edényben főtt májgaluskákat és cifra-tésztát (népiesen lúdgége) adunk a leveses tálba, amelyre azután a levest ráöntjük és metélőhagymával (snidling) meghintve felszolgálhatjuk. Egy külön kisebb levesestálban kíséretül a kappandarabokat is körülhordhatjuk, hogy ki-ki, tetszése szerint a levesébe süllyeszthessen egy-egy darabot.
Lúdgége: 2 db tojássárgájával, inkább valamivel lágyabb, mint kemény tésztát gyúrunk, igen vékonyra kinyújtjuk, derelyevágóval kockára vágjuk, és barázdás cifradeszkán, hogy úgy nézzen ki, mint a lúd gégéje, összesodorjuk, tálalás előtt külön edényben kifőzzük.
Májgaluska: 15 deka szép, friss borjúmájat szitán áttörjük, adunk bele vágott zöldpetrezselymet, késhegynyi átszitált majorannát, kevés sót, törött borsot, 2 tojássárgáját, 10 deka olvasztott vajat, és annyi zsemlemorzsát, hogy olyan tömör pépet kapjunk, hogy kanállal lehessen belőle galuskákat kiszaggatni. 20 percig így állni hagyjuk, aztán kávéskanállal szaggatjuk bele a forrásban lévő levesbe.