Húsvétra
HÚSVÉTI LEVESEK
ANGOL ÖKÖRFARK LEVES
Elkészítése: A megmosott ökörfarkat porcogói szerint földaraboljuk, és fél sárgarépával, fél zellerrel, fél vöröshagymával (mindezeket össze kell aprítani), kevés zöldpetrezselyemmel, 1 babérlevéllel és 5-6 borsszemmel, vajjal kikent lábasba tesszük, és másfél deci vizet öntve rá, élénk tűzön szép barnára sütjük, miközben a lábast többször megrázzuk. Ezután meghintjük négy evőkanál liszttel, felöntjük 1 1/2 liter vízzel, megsózzuk és keverjük, míg forrni kezd. Akkor gyenge tűzre állítjuk, és lassan főzzük, míg az ökörfark úgy megpuhul, hogy a csontról könnyen lejön. Közben egypárszor leszedjük a habját és a zsírját.
A farkhúsokat levesestálba rakjuk, rászűrjük a levet, és pirított zsemlyekockákkal tálaljuk. Nagyon jó ízt ad a levesnek, ha tálalás előtt 10 perccel 2 deci fehérbort és kevés törött borsot teszünk bele.
BÁRÁNYFEJ LEVES
Hozzávalók: 1 bárányfej, nyak, tüdő és máj, 30 dkg vegyes zöldség, 1 paszternák, 1 karalábé, 10 dkg füstölt szalonna, 1 kanál zsír, 1 kanál liszt, 1 kiskanál pirospaprika, 1 kanál össze-vágott petrezselyem-zöld, só, bors (ízlés szerint).
Elkészítése: A bárányfejet, nyakat és tüdőt egy nagy lábas sós vízben feltesszük, felforraljuk. Borsot adunk hozzá. Amikor felforrt, azonnal csökkentjük a lángot és lehabozzuk. A zöldséget megtisztítjuk, kockákra vágjuk, és a bárányhoz adjuk a szalonnaszelettel együtt. Addig főzzük, amíg a hús le nem válik a csontról. A főzés utolsó 10 percében hozzáadjuk a májat. Végül petrezselymes rántással berántjuk, és összeforraljuk.
CÉKLALEVES (ZSIDÓ ÉTEL)
Hozzávalók: 1 kg cékla, 1 csésze só, 8-10 liter víz, használatkor só, bors, 2-3 tojás, 2 kisebb főtt burgonya
Elkészítése: Két héttel az ünnep előtt előveszünk egy Peszahi fazekat, belerakjuk a kockára vágott céklát, a sót, felöntjük a vízzel, és meleg helyen savanyítjuk. Használatkor leszűrünk néhány liter levet, sóval, borssal felfőzzük. A levesestálba néhány nyers tojást teszünk, villával felverjük, és a levest folytonos keverés mellett ráöntjük. Főtt burgonyával tálaljuk.
CITROMOS, TOJÁSOS CSIRKELEVES
Elkészítése: Amikor kész a finom csirkeleves, összekavarunk tojássárgát, és főtt rizst (egy sárgát és három evőkanál rizst számítva két személyre), erre rácsavarunk egy kis citromlevet (először keveset, aztán, ha tetszik, ki-ki az asztalnál utána ízesítheti még egy kis citromlével). Tálaláskor a keverékből kétkanálnyit teszünk minden tányér aljára és felöntjük a forró levessel.
GÖRÖG HÚSVÉTI LEVES - MAYIRITSA
Hozzávalók: egy fiatal bárány mája, tüdeje, szíve és belei, fél csésze vaj, 4-5 nagy fej hagyma finomra vágva, fél csokor friss kapor összevágva, 6 EK rizs, tojásos citrommártás, só, bors, citromlé
Elkészítése: Mossuk meg a májat, a tüdőt, a szívet és a beleket. Ez utóbbit egy ceruza segítségével fordítsuk ki és belülről is alaposan mossuk át, de előtte szórjuk be alaposan sóval és citromlével. Tegyük fel a belsőségeket 7 csésze vízben főni, mikor forrni kezd, a tetején képződ? habot szedjük le. Sózzuk meg és kis lángon főzzük 30 percig. Csöpögtessük le a húst és vágjuk nagyon apróra. Pároljuk puhára a hagymát a vajban, adjuk hozzá az apróra vágott húst, a borsot és a kaprot, állandó keverés mellett pároljuk néhány percig. Ekkor öntsük rá a húslét és kis lángon 25 percig főzzük. Tálalás előtt 20 perccel keverjük bele a rizst. Vegyük le a tűzről és készítsük el a tojásos citrommártást. Adjuk a leveshez állandó keverés mellett és azonnal, nagyon forrón tálaljuk.
HÚSLEVES (EGYSZERŰ)
Elkészítése: Felteszünk főni kb. 2 liter hideg vízben kellő mennyiségű jó leveshúst: 4 személyre kb. 75 dekát. (Legjobb a fartő, a hátszín és a tarja). A hússal együtt egy kevés májat és 20-25 deka csontot is feltehetünk. A leves színét javíthatja 1 kávéskanál apróra tört tojáshéj. Mikor a hús habja elforrt (a habot közben leszedjük), beleteszünk különféle megtisztított zöldséget: sárgarépát, petrezselyem gyökerét, zellert, karalábét, 1 kis burgonyát, 1 szelet kelkáposztát, 1 kis fej vöröshagymát, 1 paradicsomot, (télen 1 kiskanál konzerv-paradicsomot), 1-2 szem borsot és sót. Mindezzel addig hagyjuk forrni, míg a hús puha lesz. Ez körülbelül 3-4 óra hosszáig tart. Nem szabad a levesnek erősen, lobogva forrni, hanem az első felforrás után csak szép csendesen, egyenletesen, halkan bugyborékolva. Mikor készen van, félretesszük a fazekat, és rövid idő múlva másik fazékba leszűrjük a levét, s visszatéve a tűzre, belefőzünk valami tésztafélét. Nagyszerű, ízletes levest ad a nem túl zsíros s előzőleg leforrázott birkahús is.
HÚSLEVES KRÚDY MÓDRA
Hozzávalók: 75 dkg marhafartő, 50 dkg marhacsont, 1 szép velős csont, 30 dkg vegyes zöldség, 3 dkg zeller, 5 dkg kelkáposzta, 1 fej vöröshagyma, 10 szem egész bors, só, 1 paprika, 1 paradicsom, 1 fej karalábé, 2 gomba-fej, 5 dkg zöldborsó, 2 gerezd fokhagyma, 10 dkg finom-metélt
Elkészítése: A megmosott marhahúst és csontokat 3 l hideg vízben feltesszük főni, s igen lassan forraljuk. A leves tetején keletkező habot óvatosan leszedjük, majd 1 órai főzés után a megtisztított zöldséget, 1 csapott kanál sót, borsot és a vöröshagymát egészben hozzáadjuk. Nagyon lassú tűznél 3 óra hosszat főzzük. Ha a hús puha, kiemeljük a levesből és félretesszük, a levest egy kicsit állni hagyjuk, hogy a zavarossága leülepedjen, majd leszűrjük. A levesbe való finommetéltet külön főzzük ki. Egy kevés húslevest egy pohár vízzel föleresztünk, és ha forr, belefőzzük a tésztát. A levesestálba finomra vágott petrezselyemzöldre vagy snidlingre öntjük a leszűrt levest és a finommetéltet. A szeletekre vágott húst forrón, melegített tűzálló tálra helyezzük, a zöldséggel ízlésesen körülrakjuk, forró levessel meglocsoljuk, és ecetes tormát adunk hozzá. A velős csontot pirított zsemleszelettel forrón a leves mellé tálaljuk.
HÚSVÉTI BÁRÁNYLEVES
Hozzávalók 7-8 személyre: 1 kg bárányaprólék, 1 nagy fej vöröshagyma, 2 dl tejföl, 1 csapott evőkanál liszt, 3 gerezd fokhagyma, 1 teáskanál piros fűszerpaprika, 2 evőkanál olaj, 1 nagy csokor friss kapor, ízlés szerint só és törött fekete bors
Elkészítése: A bárányhúst megmosom, kis darabokra aprítom, majd leszikkasztom. A megtisztított és apróra vágott vöröshagymát a felforrósított olajon sárgára fonnyasztom, ezután a tűzről lehúzva, elkeverem benne a pirospaprikát. Ráöntök két evőkanál vizet, és a tűzre visszatéve, ráteszem a húsdarabokat. Folytonos keverés közben megpörkölöm, megsózom, ezután pedig kétliternyi vízzel felöntöm. Beleteszem a megtisztított és összezúzott fokhagymát, meghintem törött fekete borssal, és a húst puhára főzöm. A lisztet a tejföllel simára keverem, majd a forrásban lévő levest behabarom. Ismét felforralom, végül a megmosott, lecsöpögtetett, és nagyon finomra metélt kaporral meghintve, azonnal tálalom. (Aki szereti a tárkonyt, az ne kaporral, hanem tárkonnyal fűszerezze, és kevés citromlével, csipetnyi cukorral tegye még pikánsabbá a leves ízét.)
HÚSVÉTI LEVES
Hozzávalók: 60 dkg darabolt csirke, 5 dkg vaj, 4 szál újhagyma, 1 l víz, 1 csokor kapor, 1 csokor petrezselyem, 1,2 dl rizs, só, őrölt fehér bors, citromlé
Elkészítése: A csirkedarabokat a vízben gyöngyözve főzze 50 perce át. Szűrőkanállal vegye ki a húsokat, csontozza ki, és a húst tegye félre. A vajon párolja üvegesre, a finomra vágott hagymát a vagdalt kaporral. Sózza és borsozza. Öntse rá a főzőlevet, és amikor ismét felforr, csökkentse a hőfokot. Hintse bele a rizst. Ezután keverni nem szabad. Tegye bele a húst, és nagyon lassan, fedő alatt főzze készre. Szükség esetén a vizet pótolja. A finomra vágott petrezselyemmel megszórva, pár csepp citromlével tálalja.
HÚSVÉTI LEVES BELSŐSÉGEKBŐL (MAGIRITSZA) GÖRÖG RECEPT
Hozzávalók: 1 bárány vagy kecske belsőségei, belek (elhagyható), szív, tüdő, máj, az állat feje (elhagyható), 7-10 apróra vágott zöldhagyma, 4-5 csésze víz vagy húslé, fél marék apróra vágott friss ánizs vagy kapor, só, bors, fél csésze olívaolaj, 2 citromnak a leve, 1 kisebb zöldsaláta (elhagyható), 1 csésze rizs, tojásos-citromos öntet
Elkészítése: Az első lépés az alapos tisztítás. A belek mosására különösen nagy figyelmet kell fordítani. Először 3-4 adag vízben jól átmossuk. Ezek után egy ceruzát áthúzva mindegyiken, megtisztítjuk őket az esteleges maradék bélpiszoktól. Ezt nagyon alaposan és körülményesen végezzük, minden belet egyenként lassan áttisztítva a ceruzával. A következő lépés a bél kifordítása, majd leforrázása. Forrázás után még egy-két hideg vizes átmosást alkalmazunk. Ezek után már biztosak lehetünk benne, hogy a belek patyolat tisztán várnak sorukra. Tehát az előkészítési folyamatokra jó rászánni elégséges időt. Megmossuk és leforrázzuk a többi belsőséget is, majd mindent nagyon apró darabokra vágunk. Az egy állatból való belet nem használják fel mind a leves készítésére általában, félreteszik a felét a gardubákia elkészítéséhez.
Elkészítjük a leves levét a bárányfejből. Sós vízben megfőzzük a fejet, leszűrjük. A levet felhasználjuk a leves elkészítéséhez. A fejet kinyithatjuk és borssal, sóval, pirítóssal elfogyaszthatjuk az agyat. Ha nem bárányfejből készítjük a levest, akkor húskockából, habár igaz annak már nem annyira hagyományos az íze. A belsőségeket, beleket apró darabokra vágjuk. Minél apróbb annál ízlésesebb az étel. Apróra vágjuk a friss ánizst és vékony csíkokra 4-5 nagy salátalevelet.
Olívaolajat hevítünk, ezen megfuttatjuk a hagymát, a zöldhagymát, az apróra vágott belsőségeket. Ezekhez tesszük az ánizst és a salátát, egy keveset együtt rotyogtatjuk. Feltöltjük a bárányfej-lével és addig főzzük, amíg minden megpuhul, körülbelül 3/4 órát vagy fél órát kuktában.
Mikor minden puha belefőzzük a rizst. Ha rögtön fogyasztjuk, és sűrű levest akarunk, akkor egy csésze rizs kell bele, ha nem fogyasztjuk rögtön, akkor vigyázat, a rizs nagyon be tud sűrűsödni, használjunk csak fél csészével.
Mikor a rizs is megfőtt beleöntjük a tojásos citromos öntetet még 2-3 percig hagyjuk egészen lassú tűzön rottyanni és lehet fogyasztani.
HÚSVÉTI SONKALEVES 01.
Hozzávalók: 25-30 dkg nyers füstölt sonka vagy füstölt csülök (az utóbbi csontja nélkül vagy 50-60 dkg csonttal együtt), 30 dkg vegyes leveszöldség (sárgarépa, petrezselyemgyökér, zeller, karalábé, kelkáposzta, vörös káposzta, gomba, kelbimbó stb.), 1 nagy fej vöröshagyma, 1 csokor zöldpetrezselyem, 1 dl száraz vörösbor, 1 dl tejföl, 1 dl tejszín, 1 evőkanál natúr reszelt torma, 1 púpozott teáskanál liszt
Elkészítése: A füstölt húst előző nap hideg vízben áztatjuk. Az áztatólevet leöntjük róla, és 2 liternyi friss vízben feltesszük főni. Ha felforrt, kis lángon addig főzzük, míg annyira megpuhul, hogy a villa hegye könnyen beleszalad. A húst rostjaira merőlegesen nagyon apró kockákra vágjuk. Míg a sonka fő, az összes zöldségfélét megtisztítjuk, vékonyka hasábokra vagdaljuk, majd beletesszük a sonkalébe a finomra vágott vöröshagymával együtt. Ha a zöldség megfőtt, a vagdalt sonkakockákat visszatesszük a lébe. A lisztet és a tejfölt simára keverjük, a forrásban lévő levest behabarjuk, felforraljuk, majd hozzáadjuk a vörösbort. A levesestálba mert, forró levest elkeverjük a tejszínnel és a tormával. Különlegesen finom és kiadós leves.
HÚSVÉTI SONKALEVES 02.
Hozzávalók: 40 dkg nyers füstölt sonka vagy tarja (esetleg füstölt csülök), 50 dkg vegyes leveszöldség (sárgarépa, petrezselyemgyökér, zeller, karalábé, kelkáposztacikk, gomba, vörös káposzta), 1 nagy fej vöröshagyma, 1 csokor petrezselyemzöld, 1 dl száraz vörös bor, 1 dl tejföl, 1 dl tejszín, 1 evőkanál natúr reszelt torma, 1 púpozott teáskanál liszt
Elkészítése: A füstölt húst előző nap hideg vízbe áztatjuk. Másnap az áztatólevet leöntjük róla, és 2 l friss vízben tesszük fel főni. Ha felforrt, kis lángon addig főzzük, amíg annyira megpuhul, hogy a villa hegye könnyen beleszalad. Levéből kivéve nagyon éles késsel rostjaira merőlegesen kockákra vagdaljuk. (Azért kell nagyon éles kés, mert a meleg sonkát igen nehéz szeletelni.) A sonkalébe beletesszük az összes, megtisztított és vékony hasábokra vagdalt vegyes zöldséget, a hagymát és a sonkakockákat. Ha a zöldség is megfőtt, akkor a lisztet simára keverjük a borral, a tejföllel és a tejszínnel, beleszórjuk a finomra metélt petrezselyemzöldet, és a forrásban lévő levest behabarjuk vele. Tálaláskor a natúr reszelt tormára merjük. Nagyon finom, különleges ízű leves, amely után már csak egy könnyű tésztát kínáljunk.
HÚSVÉTI SONKALEVES 03.
Elkészítése: 1 füstölt hátsó sertéscsülköt puhára főzve kicsontozunk, rostjára merőlegesen felkockázzuk. Bőréről leszedve a felesleges zsírt, a bőrt laskára vágjuk. Megtisztítva 3 sárga-, 2 fehérrépát, fél zellergumót, ökölnyi fehér-, vörös-, kelkáposztát, 25 dkg gombát, laskára vágjuk, majd a csülök főzőlevében puhára főzzük. Hozzáadva a csülökhúst, 2 dl tejfölt, 2 dl tejszínt, 2 dl asztali bort, összeforraljuk. Aprított petrezselyemzölddel hintjük. Tálaláskor 1 csapott kk. frissen reszelt tormát téve a tányérba, rámerjük a levest.
ÍR GULYÁS
Hozzávalók: 1,25 dkg juhhús, 25 dkg vegyes zöldség, 1 fej vöröshagyma, 3 gerezd fokhagyma, 10 szem egész bors, 1 fej kelkáposzta, 60 dkg burgonya, majoránna, köménymag,2 babérlevél, 1 evőkanál finomra vágott zöldpetrezselyem, 2 dkg só
Elkészítése: A birkahúsról minden hártyát, faggyút eltávolítunk, és mosás után forrásban lévő vízzel leforrázzuk. 6-8 percig forró vízben tartjuk, utána leöblítjük, és kis kockákra vágjuk. Két l hideg vízben főni tesszük. Amint felforrt, a gézbe kötött fűszereket és a megtisztított hagymát, fokhagymát beletesszük a levesbe. Közben a zöldséget megtisztítjuk, és ujjnyi hasábokra szeleteljük, majd a leveshez adjuk. Amikor a hús és a zöldség félpuha, beletesszük a szintén hasábokra vágott, megtisztított burgonyát és a megmosott 8 cikkre vágott kelkáposztát. A levest nem szabad keverni. Amint puhára főtt, a fűszerzacskót kiemeljük, a levest óvatosan tálba szedjük, meghintjük petrezselyemmel és forrón tálaljuk.
KASZÁS LEVES
Elkészítése: A megfőzött, húsvéti sonka félretett levét használjuk föl ehhez a leveshez. A léből annyit forralunk föl, amennyi levest akarunk. Tanácsos mindenekelőtt lezsírozni a lét, és ha túl sós, vízzel felhígítani. Négy személyre számítva két deci tejfölt elhabarunk egy kevés liszttel, ízlés szerint babérlevéllel, citromlével ízesítjük, és még egyszer átforraljuk. Pirított zsemlekockákkal tálaljuk.
MÁJGOMBÓC (LEVESBETÉT)
Elkészítése: 15 deka borjú-, disznó- vagy baromfimájat apróra vágunk, és áttörünk. Kevés reszelt vöröshagymát és petrezselyem zöldjét zsíron megpárolunk, 1/2-1 deci tejbe áztatott zsemlyét is áttörünk, és mindezt jól összekeverve hozzáadunk még 1 tojást, kevés szitált zsemlemorzsát, sót, törött borsot. Kis gombócokat formálunk belőle, és forró levesben kifőzzük.
SAVANYÚTOJÁS-LEVES
Elkészítése: Pofonegyszerű, ám tartalmas étel. Készíts egy jó barna rántást, a család létszámának megfelelő mennyiségű bögre hideg vízzel. Az így kiforralt rántott levesbe tegyünk egy babérlevelet, őrölt köménymagot, sót, pirospaprikát, végül pedig egy leveseskanál enyhe tárkony ecetet.
Amíg a levesünk habja elforr, megtisztítjuk a főtt tojásokat személyenként kettőt számítva. Ha több maradt, hívjunk gyorsan vendégeket.
A kész levesbe tesszük a tojásokat, és fedő alatt hagyjuk átmelegedni. Úgy tálaljuk, hogy a tányérokra egy-egy kanál tejfölt teszünk, és erre merjük a forró levest.
SPENÓTLEVES
Hozzávalók: 3 ek margarin, 5-6 ek liszt, 2 l tej vagy húslé, 30 dkg fagyasztott spenót, kevés cukor, só
Elkészítése: Megolvasztjuk a margarint, hozzákeverjük a lisztet, néhány percig pirítjuk, de nem szabad megbarnulnia.
Hozzáadjuk a tejet vagy levest, a spenótot és 15 percig főzzük. Sóval, cukorral ízesítjük.
Gyakran tálalják félbe vágott kemény tojással, vagy a levesestál alján elkevernek 3 tojássárgáját, tejszínt öntenek rá és a forró levest fokozatosan, állandó kevergetés mellet rámerik.
TÁRKONYOS BÁRÁNYLEVES
Hozzávalók 4 személyre: 50 dkg bárány eleje (vagy báránylapocka), 50 dkg vegyes leveszöldség, 1 csokor friss (vagy 1 evőkanál szárított) tárkony, 2 dl tejföl, 1 kis fej vöröshagyma, 10 dkg kifejtett zöldborsó, 1-1 evőkanál liszt és margarin, csipetnyi cukor, 1 teáskanál tárkonyecet, só, törött bors
Előkészítés: a húst a csonttal együtt kis darabokra vágom, a hagymát felaprítom, a zöldségeket egyforma kis hasábokra vagdosom. A tárkonyt finomra metélem.
Elkészítése: a margarint felforrósítom, ráteszem a húsdarabokat, és kevergetés közben fehéredésig pirítom. Ezután hozzáadom a hagymát, azzal is pirítom egy percig, majd felöntöm 1 liter vízzel. Meghintem a sóval, megborsozom és majdnem puhára főzöm. Beleteszem a zöldségeket és készre főzöm. A tejfölt a liszttel, az ecettel és 1 dl vízzel simára keverem, majd a tárkonyt is hozzáadom és belecsorgatom a forrásban lévő levesbe. Kevergetve jól kiforralom, végül picit cukrozom.
Idő: 70 perc
TYÚKLEVES BENNE FŐTT MARHAHÚSSAL
Hozzávalók: 90 dkg marhahús, 25 dkg marhacsont, 1 kisebb csirke, 2-2 jókora db sárga- és fehérrépa, 1 kisebb zellergumó és karalábé, 1 nagy fej burgonya, kis db kelkáposzta, 1 fej vöröshagyma, 1 db zöldpaprika, 1 db paradicsom, ízlés szerint só és őrölt bors, 5 db szemes bors, 10 dkg cérnametélt
Elkészítése: Tegye a húsokat és a csontot megfelelő méretű fazékba. Öntse fel bőven vízzel és letakarva tegye fel főni. A keletkező habot lemeregetve főzze jó egy órán keresztül. Ekkor tegye bele a hosszúkásra feldarabolt zöldségeket és a fűszereket. Továbbra is fedő alatt, éppen csak gyöngyözve főzze tovább mintegy három órán át. Sűrű szitán szűrje le, majd a lébe főzze a cérnametéltet. Közben rendezze el külön tálban a főtt zöldségeket, másikba a feldarabolt csirkét. Tálalásig tartsa melegen. Sok helyen a hús mellé főtt burgonyát is szoktak kínálni.