Kertművelés
BEVEZETÉS A KERTMŰVELÉSBE
Nem tudhatom azt se, hogy hol laksz, és van-e kerted. Remélem, nem veszed zokon, ha ebben a témában is leírok néhány tudnivalót.
Kertművelés
Sokan hivatkoznak arra, hogy semmit nem tudnak termelni, hiszen nincs is konyhakertjük. Ez így nem egészen igaz, hisz sok olyan növény van, ami akár egy erkélyládában, vagy virágcserépben is megtermelhető. Ilyenek például a különböző fűszernövények (bazsalikom, borsikafű, kapor, fodros petrezselyem, stb.) de virágcserépben termelhető a snidling, néhány paprikaféleség (főleg a csípősek), de egy nagyobb edényben megterem például az úgynevezett jugó-paradicsom, vagy a 3/4 kilósra is megnövő szívparadicsom, és a koktélparadicsomról se feledkezzünk meg.
Ha akad valahol egy pár négyzetméteres terület szabadon és a szomszéd se tiltakozik, ott egy picike kis konyhakert már kialakítható. Pár tő paradicsom, paprika, sárgarépa, petrezselyem, zöldhagyma, saláta, stb. Csak annyi, hogy egy-egy alkalommal nem kell elrohanni a piacra, vagy a boltba.
Egy 20-30 négyzetméteres konyhakertben már nagyon sok mindent meg lehet termelni, persze van néhány dolog, amit nem árt tudni, vagy betartani:
¤ A talajt mindig porhanyósan kell tartani, a legtöbb növény (mint például a paprika) a kimondottan laza talajt kedveli.
¤ Nem nagy baj, ha kinő a gaz a kertben, mert annak is hasznát veheted, ha kialakítasz egy 1-2 négyzetméteres komposztáló helyet. Komposztálhatod a gazt, a növényi eredetű konyhai hulladékot (zöldséghéjak) a leszüretelt növények szárát, levelét, hulladék káposztát, stb. Ha két évig komposztálsz, a harmadik évben már kiváló trágya áll rendelkezésedre.
¤ Trágyázásra kitűnően lehet használni, pl. a tyúk-, vagy a pulykatrágyát, de óvatosan kell vele bánni, mert kiégetheti a növényeket. Egy reklámszatyornyi tyúktrágya vagy 20-25 négyzetméterre is elég. Ha pedig van egy kb. 100 literes bádoghordód, akkor ebbe szórj egy reklámszatyornyi baromfitrágyát, töltsd fel vízzel, kapával, ásóval, akármivel jól keverd fel, hagyd állni a lét 2-3 napig, és ezzel a vízzel öntözd a növényeket. A levelére, ha lehet, ne kerüljön a lé, mert ha túl erős, kissé elperzselheti. A trágya legalább 2-3 feltöltéshez elég. Ha viszont csak natúrban használod, akkor a tövétől kb. 10 centire rakd a trágyát.
¤ Nagyon fontos a meglévő hely kihasználása is. Sokan termelik úgy, pl. az uborkát, hogy hagyják szabadon futni. Ez óriási helypazarlás. 4-5 négyzetméteres területen akár 40-50 kiló uborkát is megtermelhetsz, ha állványzatra futtatod. néhány karón és pár lécen kívül csak egy tekercs madzag, vagy uborkaháló és némi türelem kell a kötözéshez és megtermelheted az éves uborka szükségletedet.
¤ A kertészeti szakkönyvekkel nemigen érdemes foglalkozni, onnan legfeljebb csak ötleteket nyerhetsz, a kertedre vonatkozó módszereket magadnak kell kikísérletezned, mert a talaj teljesen más, mint amire a szakkönyv vonatkozik. Egy tanácsát azonban fogadd el: kétévenként cserélni kell az ágyások helyét!
¤ Az első két év általában a kísérletezésé, ennyi idő alatt kiderül, hogy a talaj mire alkalmas.
¤ A készen vásárolt magok sem mindig válnak be. Ez főleg a paprikára vonatkozik. Én már évek óta azt a módszert követem, hogy magam termelem meg a magokat is, megtermelem a palántákat és ezekben még soha sem csalódtam. Pedig a banánpaprikától a sárga kaliforniaiig, vagy 8 félét termelek. Igaz a palántanevelést már január végén megkezdem félliteres tejfölös poharakban.
¤ Érdemes kísérletezni a méteres tökkel (kolbásztök), vagy a méteres babbal is.
¤ Gondot okoznak a rovarfélék is. A krumplibogárral nehéz boldogulni, de ha csak pár sor krumpli van a kertben, akkor könnyű a petéket és a bogarakat összeszedni és elpusztítani. Ezzel a bogárral vigyázni kell, mert az utóbbi időben a paradicsomra is rászokott, a padlizsán, pedig kimondottan, a csemegéi, közé tartozik! Ha krumplibogarat akarsz látni, ültess 2-3 tő padlizsánt és nyüzsögni fognak!
¤ Ha “bio” termelést akarsz, akkor a vegyszereket sajnos nélkülöznöd kell, az egyetlen, amit használhatsz a talajfertőtlenítő. Ezt is legfeljebb 3 évenként. Ekkor egy évig nem vagy “ bio” Vannak viszont újabban olyan (magyar!) bio- anyagok, amit nyugodtan felhasználhatsz, pl. a Kálmán-féle permetező-öntöző szerek. Ma már sok helyen kaphatók.
¤ Ha műtrágyát akarsz használni, akkor oldd fel az öntözővízben, és úgy locsold el a sorok között (1 kanna víz + 10 dkg műtrágya. Vigyázz, hogy ne kerüljön a növény leveleire. A műtrágyát a sorközökbe is szórhatod.
¤ Természetesen permetezni is kell. Erre nagyon bevált a csalán leve. Párkilónyit ledarálni, vagy apróra vágni, ráönteni vagy 20 liter vizet és pár nap múlva egy locsolókannával mehet a permetezés. Kétszer is felhasználható.
Uborka termesztése
Hosszú évek óta jól bevált módszer az uborka futtatása. Alakíts ki egy kb. 1/2 m széles ágyást. A hossza csak Tőled, no meg a rendelkezésre álló területtől függ. A széleitől 10-10 cm távolságra, mintha zöldséget vetnél, húzz egy kis árkot, és ebbe rakd egyesével a magokat 8-10 cm távolságra egymástól. Várd meg, míg a magok kikelnek. Ekkor még utólag pótolhatod a hiányt. Az ágyás két végére üss le egy-egy erős karót és rögzítsd ki. Az ágyásba is üss le annyit, hogy a karók közti távolság 1,5 - 2 m legyen. A karók tetejére vagy léceket erősítesz, vagy egy erős drótot. Ha elkészültél jöhet a madzag. A madzag egyik végét lazán rákötöd az uborka tövére, a másik végét pedig a tartólécre, drótra. Ha mindkét sorral elkészültél, akkor már csak annyi dolgod marad, hogy 3-4 naponként segítesz az uborkának a madzagra csavarodásban. Ha elérték a drótot, akkor már arra futhatnak, amerre nekik tetszik. Csak arra vigyázz, hogy az állvány legalább 120-130 cm magas legyen. Ez a minimális magasság. Négyzetméterenként a 15-20 kiló hozam garantált! Természetesen erre a célra egy csövekből, vagy idomvasakból összehegesztett állvány is tökéletesen megfelel, ráadásul nem is korhad el. Már gyártanak olyan nagy lyukú (kb.15 X 15-ös lyukméret) műanyaghálókat, amik az uborka futtatására kiválóak, ráadásul olcsók. 1 m kb. 40 forint!
Paprika termesztése
A leghálásabb növények egyike, de nem szereti a türelmetlenséget. Kb. 1 év előkészületet igényel. Ugyanis szoktatni kell a talajhoz és főleg az időjáráshoz! Ilyenek: banánpaprika, a spanyol és olasz fajták, valamint a sárga-, a zöld- és a piros kaliforniai. Javaslom, hogy ne végy ilyen magot, hanem ha üzletekben e fajtákkal találkozol, vegyél mindegyikből 2-3 darabot. A húsát fogyaszd el, a csutkáját pedig kösd fel egy madzagra, címkézd fel és akaszd ki félárnyékos helyre, hogy száradon meg. Ha a magok teljesen szárazok, szedd le a csutkáról, csomagold be egy-két papírszalvétába és dobozold.
Legkésőbb január végére gyűjtögess össze egy csomó 1/2 literes műanyag poharat (pl. tejfölöset), vagy 2 vödörnyi termőtalajt, ugyanannyi virágföldet és kevéske homokot. A két földet január végén összekevered, a poharak aljára ujjnyi homokot raksz, majd jó 3/4-éig töltöd földdel, amit kissé lenyomkodsz. A föld maradjon kissé laza! A poharak földjébe 4 lyukat készítesz, kb. 1,5 - 2 cm mélyeket és mindegyik lyukba 2-3 magot raksz. Lazán betöltöd, megöntözöd és várod a kikelést. Ez a magok fajtájától függően 2-3 hét. Április végére, május elejére 20-25 centis palántáid lesznek. Ezeket kettesével ültesd ki. A termésből válogasd ki a legszebb darabokat, ezeknek gyűjtsd be a magját, és januárban, mindent kezdhetsz, előröl. Ezt azért kell így tenned, mert ezek a fajták nálunk nagyon későn érnek (aki idáig elolvassa, kap egy pohár sört) be. A másik ok az akklimatizálódás. Ha jó talajba kerülnek, nagyon meghálálják! 30-40 dekás paprika se ritkaság. Ennél a módszernél max. 10-15%-os veszteséggel kell számolnod.
A másik lehetőség az un. tápkockás termelés. Ez igen helyigényes. Két decis poharakba rakjuk a földkeveréket, és ebbe kerül 2-3 mag. Ezeket földlabdával együtt ültetjük ki, így nem esik vissza a fejlődésben. Ennél a módszernél a veszteség max. 2-3 %.
A harmadik módszer a helybevetés. Kora tavasszal kialakítod az ágyást, kijelölöd a paprikatövek helyét, és a magok egyenesen a végleges helyükre kerülnek. E módszer esetében a veszteség 20-25 % is lehet. A fagyokra is gondolni kell.
Paradicsom termesztése
A paprikánál felsorolt módszerek a paradicsom esetében is alkalmazhatók, de én inkább egy negyedik módszert javasolnék. Késő ősszel, ha már a paradicsom is teljesen beérett, hagyj meg néhány szép példányt, amiről úgy gondolod, hogy magnak alkalmas lesz. Valami félreeső helyen irtsd ki a gyomot, a talajt jól lazítsd fel és egy 30 x 30 centis területen, vagy 5-6 cm mélységig szedd ki a talajt. A gödörbe dobáld bele a paradicsomokat, terítsd rá újra a földet és taposd le. A tetejére dobj rá még 2-3 cm vastag földréteget, de ezt hagyd lazán. Azok a magok, amelyek áttelelnek és kikelnek, szép termést fognak hozni. Ha a palánták (amik helyben keltek ki) elérik a 20-25 cm-es magasságot, kettesével a végleges helyükre ültethetők. Úgy kalkulálj, hogy a magoknak kb. 5 %- a fog kikelni. Ha lakásban akarsz paradicsompalántát előállítani, akkor azt javaslom, hogy 3-4 decis műanyagpoharakba rakd a földet (lásd: paprika) és a pohár közepében egy kis lyukba tégy 2-3-4 szem magot. A legnyüszögébbet legfeljebb majd kidobod.
Káposztafélék, zeller, padlizsán, stb. palántáinak termesztése
A palántákat nagyon egyszerűen megtermelheted. Hegyes kiskapával húzz egy kb. 5 cm mély árkot, ebbe szórd bele a magokat, takard be és öntözd meg. Ha kikeltek a palánták, innen a végleges helyükre ültetheted. A veszteség 20-30 %.
Kordonos termesztés
Sokan ismerik, de kevesen alkalmazzák, pedig igen jó módszer. Nem csupán a szőlőnél, gyümölcsfáknál, málnánál, szedernél, stb. vált be, hanem például a paradicsomnál is. Valamivel babrásabb ugyan, mint a karózás, viszont sokkal hatékonyabb.
A bokrokat (befőző paradicsomnál éri meg) 60-70 cm távolságra kell ültetni, és 1,5 - 2 m-es távolságra kell leverni a karókat. A karók közt 20-30 cm-es távolságra feszítjük ki a drótokat, és a növekvő paradicsomot erre kötözzük fel legyezőszerűen.
Komposztálás
Komposztálásra minden kerti hulladék felhasználható. Vagy gödörben komposztálunk, vagy ládában. Az utóbbi az egyszerűbb. A ládaméret 1 x 1,5 m-es. Ez egy 30-40 négyzetméteres kerthez bőven elég. Ócska deszkákból, lécekből kialakítható. Alja, teteje nincs, az oldalait belülről ajánlatos fóliával beburkolni, mert így nem korhad és könnyen leemelhető lesz. Ebbe kerül be kissé összedarabolva MINDEN kerti hulladék a gyomtól kezdve a káposztalevélig. Beleszórod, kissé elegyengeted, pár lapát földdel letakarod, kissé megöntözöd. Az ásáskor előkerülő gilisztákat is szépen belehajigálod. A többi már a giliszták és a természet dolga. A belerakott hulladék szépen elrothad, a napszámosnak kinevezett kukacok közben lelkesen túrnak és zabálnak, közben kiváló trágyát-komposztot gyártanak neked. Szépen rakosgatsz, takarsz és öntözöl. Két év múlva áttelepíted a ládát, a komposzt felső harmada a láda aljára kerül, aztán jöhetnek az újabb rétegek. A maradék kétharmadot elteríted a kertben, beásod, szántod, robizod, a földed minősége pedig évről-évre javul. Ha pedig tudsz szerezni pár szatyor tyúktrágyát, és ezt is berakod a ládába, az összes műtrágya pirulva tűnik el a kertedből!
Megjegyzés:
A receptek egy része a savanyítva eltett zöldségfélékkel foglalkozik. Jó tudni, hogy savanyítani kétféle eljárással, ecet hozzáadásával és tejsavas erjesztéssel lehet. Ecettel tartósíthatunk paradicsomot, paprikát, stb.. A nehezebben eltartható zöldségfélék konzerválására kedvelt eljárás, a tartósítás tejsavas erjesztéssel. Itt a mikroorganizmusok két típusa játssza a fő szerepet: a tejsavbaktériumok és az élesztőgombák, ezek tejsavat, illetve etilalkoholt képeznek, és ezek az anyagok meggátolják a romlást. Tejsavas erjedéssel a kovászos uborka, a sós-vizes uborka vagy a savanyított káposzta tartósítható.
Természetesen napjainkban már újabb eljárások is léteznek, például a mikrohullámok segítségével történő tartósítás. Azt meg kell jegyezni, hogy ez az eljárás nem más, mint a hagyományos eltevési mód modernizált változata, az alapelv azonos a hagyományos móddal.
A recepteket később kapod meg!
Minden Kedves Olvasómnak kellemes kertészkedést és eredményes, sikeres befőzéseket, eltevéseket kívánok!