Disznóölés - Tüdős és egyéb hurkák
A KÁSÁS HURKA (ZILAHY ÁGNES 1892)
Elkészítése: Egy lábasba tegyünk egy liternyi nagyon zsíros abalevet, annak a fazéknak a tetejéről merítsük ezt, a melybe, - disznóöléskor - a kövérségeket és a hurkákat kifőzzük. Ha forró az a zsíros lé, főzzünk bele fél liter tiszta köles kását. A zsíros lében egészen addig főzzük a sárga kását, amíg e szemek mind szépen kipattognak; de egész puhára nem szabad megfőzni, mert akkor nem állana tömören össze a hurka. Ha kipattogott a kása, vegyük el a tűzről és kevés sót, törött borsot hintsünk közé. Tegyünk még a kásába egy apróra összevagdalt maréknyi, megfőzött kövérséget. Ha az izét jónak találjuk, töltsük a vastagabb féle bélbe, két araszos darabkákba, szakítván a belet. Ezt is a hurkatöltő segélyével kell megtölteni és a két végét tiszta, vékony fa-szegekkel jó szorosan be kell tűzni. Tíz percig forró vízbe kell főzni, azután abból kiszedve, hideg helyre rakjuk és használatkor szép pirosra meg kell sütni. Megjegyzem, hogy a kásás hurka hideg időben sem áll el tovább pár napnál, mert a kása megsavanyodik, de frissiben igen jó étel.
BÁCSKAI FÜSTÖLT HURKA
Hozzávalók: 1 kg 75 dkg vegyes húsféle: szív, tüdő, véres torkos húsok, 40 dkg tokaszalonna, 4 dl vér, 1 fej vöröshagyma, 1 evőkanál zsír, fél dkg szegfűbors, 1 dkg törött fekete bors, kb. 6 dkg só
Elkészítése: Az összes húsfélét és a tokaszalonnát sós vízben megfőzzük, majd a léből kivéve, lecsurgatjuk. Ha kihűlt, a húst ledaráljuk, a szalonnát pedig apró kockákra vágjuk. (Ez kizárólag csak éles késsel lehetséges!)
A vöröshagymát megtisztítjuk, finomra vágjuk, és a zsírban üvegesre fonnyasztjuk. Az egészet összekeverjük a porrá zúzott fűszerekkel és a vérrel. Vastag hurkabélbe lazán betöltjük, és takaréklángon a húslében másfél óráig abáljuk. (Tetszés szerinti nagyságra készítjük.) Különösen fontos, hogy nagyon csendesen forrjon, vagy inkább csak gyöngyözzön a lé. Hideg vízbe téve teljesen lehűtjük, lecsöpögtetjük, deszkán leszikkasztjuk, és 24 órára, hideg füstre tesszük. Hűvös helyen 10 napig is eláll ez a jóízű hurka.
BÁCSKAI HURKA
Elkészítése: 10 kg kész hurkához 1.4 kg sertésbőrkét, 2 kg - húst, 1 kg - fejet, 1.4 kg marhabelsőséget megfőzünk. 2.8 kg sertésmájat, 2 kg hasaalja-, tokaszalonnát 10 percig forrázunk, 20 dkg aprított hagymát zsíron világossárgára pirítunk. A szalonnát 0.5 cm-es kockára vágjuk. A belsőséget, májat 13, a bőrkét, hagymát 4 mm-es tárcsán ledaráljuk. A forró anyagokhoz adunk 20 g őrölt borsot, 20 dkg salétromsós só-keveréket, 5 g majoránnát, 2 g szegfűborsot, kis bőrkelét. Jól összegyúrva sertés vastagbélbe töltjük. 80C-os vízben abáljuk. Lehűtve 15 C-os hideg füstölőben füstöljük.
ERDÉLYI MÁJAS-TÜDŐS HURKA
Elkészítése: Megfőzök egy kilónyi májat, fél kiló hájat, valamint egy kilónyi tüdőt. Ezeket ledarálom, összekeverem 3 dl tejben főtt rizzsel, sóval, borssal, szegfűborssal, csomborral, kevés abalével. 40 percig főzöm 80 fokos abalében. Ennek letelte után hideg vízbe szedem, majd leszikkasztom. Hidegen kínálom.
ERDÉLYI TÜDŐS HURKA 01.
Elkészítése: Megfőzök egy kilónyi májat, fél kiló hájat, valamint egy kilónyi tüdőt. Ezeket ledarálom, összekeverem 3 dl tejben főtt rizzsel, sóval, borssal, szegfűborssal, csomborral, kevés abalével. 40 percig főzöm 80 fokos abalében. Ennek letelte után hideg vízbe szedem, majd leszikkasztom. Hidegen kínálom.
ERDÉLYI TÜDŐS HURKA 02.
Hozzávalók: 1 sertéstüdő, a disznó fejéről és nyakáról leszedett véres húsrész, 3 zsemle, 3 dl tej, 20 dkg rizs, 25 dkg vöröshagyma, 1 teáskanál szárított csombor, 1 csapott teáskanál pástétomfűszer, 2-3 dl-nyi sertésvér, só és törött fekete bors
Elkészítése: A tüdőt és a húsokat sós vízben puhára főzzük, a megmosott rizst megpároljuk, a vöröshagymát lereszeljük, a zsemléket pedig szétmorzsolva tejbe áztatjuk. A megfőtt húsokat levétől lecsepegtetjük és ledaráljuk. Ezután összekeverjük az áztatott zsemlével, a főtt rizzsel, a reszelt hagymával, az összes fűszerrel, sóval és annyi vérrel, hogy lágy masszát kapjunk. Óvatosan, lazán betöltjük a kitisztított hurkabélbe. A már leírt módon abáljuk, és lehűtjük. Normál hűtőtérben 1 hétig eláll, -18 -24°C-on 4 hónapig.
FINOM MÁJAS-TÜDŐS HURKA
Hozzávalók: 1 sertésmáj, 25 dkg vöröshagyma, 15 dkg rizs, 3 egész tojás, 1 zsemle, 20 dkg zsír, 1-2 dl tej, 5-8 dkg só, 1 teáskanál törött fekete bors
Elkészítése: A megmosott rizst térfogatához képest másfélszeres mennyiségű, enyhén sózott vízben megfőzzük. A zsemlét apró kockákra vágjuk, és a tejet ráöntjük. Az apróra vágott vöröshagymát a zsíron sárgára fonnyasztjuk. A májat néhány percre forrásban levő vízbe tesszük, fehéredésig abáljuk. A tojások előzőleg lehűtött fehérjéből nagyon kemény habot verünk. A kihűlt májat kis lyukú darálón ledaráljuk. A tojások sárgáját, az áztatott zsemlét, a hagymás zsírt, a darált májat, sót, borsot és a főtt rizst jól összekeverjük, majd nagyon óvatosan hozzáadjuk a tojáshabot. Lazán betöltjük a hurkabélbe, a már ismertetett módon megabáljuk és lehűtjük. Lecsöpögtetés után hideg helyen tároljuk fogyasztásig. Hidegen is fogyasztható. Szeletelni lehet, így hát büféasztalra is való finom pástétom. Hűtőszekrényben 7-8 napig tárolható. Fagyasztószekrényben 4 hónapig eláll.
HIDEG TÖLTELÉK (RÉGI SZEGEDI RECEPT A SZÁZADFORDULÓRÓL)
Elkészítése: A sertés fejét, melyről a füleket levágjuk, tisztára megmossuk, aztán egy nyelvvel, egy darab sovány hússal s háromnegyed kiló szalonnabőrrel egy fazékba tesszük, elegendő sóval s néhány szem fekete borssal addig főzzük, míg a csontról leválik. Ha kihűlt, kétujjnyi széles darabokra vágjuk, tálba tesszük, adunk hozzá sót, paprikát, kevés vért (ha barnán szeretjük), a kifőtt léből - melynek zsírja leszedendő - fél litert s jól összekeverjük. Ezután vastagabb bélbe, vagy hólyagba betöltjük, kifőzzük, s ha félig áthűlt, két deszka között megpréseljük.
HURKATÖLTELÉK (RÉGI SZEGEDI RECEPT A SZÁZADFORDULÓRÓL)
Elkészítése: Disznóöléskor vesszük a tüdőt, a szívet, a fehérmájat, lépet, a hájszélről a húst, a fodorhájat - előbb hideg vízben jól kiáztatva, - együtt megabáljuk. Ha a fodorháj jól megfőtt, kivesszük, s apró darabokra vágjuk. Egy és fél kiló vöröshagymát vele megsütünk. A többi föntebb elősorolt kellékeket apróra vágjuk s megfőzünk két kiló rizst jó bő abáló lében, úgyhogy egész szemben maradjon. Egy, tenyérnyi nagyságú májat hideg vízben kiáztatunk, elkaparjuk, az izmokat kiszedjük, és nyersen adjuk a töltelékhez. Egy zsemlyét az abáló lében megáztatunk és a rizs, és vöröshagyma kétharmadával adjuk a töltelékhez. Magyar-borsot a legtöbbet, tetszés szerint szegfűborsot, kevés majoránnát, még kevesebb gyömbért, mind finoman megszitálva. Sót a rizsbe főzzük. A tölteléket a belekbe töltjük.
KÁSÁS HURKA 01.
Hozzávalók: 2 kg hajdinakása, fél kiló toka, 2 nagy fej hagyma, 3 gerezd fokhagyma, 1 kk törött bors, 2 ek majoranna, 1,5 liter vér, 2 kanál zsír, 3-4 babérlevél
Elkészítése: A kását megmosom. A tokaszalonnát sós vízben puhára főzöm. Onnét kiszedve babérleveles abalében megfőzöm a kását. A tokát megdarálom, összekeverem az aranysárgára pirított hagymával, a kásával, a zúzott fokhagymával, a vérrel, fűszerezem, sózom. Lazán betöltöm a hurkabélbe, majd 90 fokon 30 percig abálom. Onnét kivéve leszikkasztom, majd kizsírozott tepsibe téve szép pirosra sütöm. Ma már csak szegény helyen készítik.
KÁSÁS HURKA 02.
Elkészítése: Hasonlóképpen készül, mint a Kásás hurka 01. csak a hajdinakása helyett kukoricakásával készül, kevés csípős paprika hozzáadásával.
KÁSÁS HURKA 03.
Elkészítése: A kását abalében megfőzzük, összekeverjük a zsírban megpirított vöröshagymával, sóval, borssal, kis abalével, 1 marék összevágott friss tepertővel, összegyúrjuk, majd töltjük és megabáljuk.
KÁSÁS HURKA 04.
Hozzávalók: 1 l köleskása, a sertés fejének húsa, sertésvér, só, őrölt bors, szegfűszeg
Elkészítése: A kását jól kimossuk, puhára főzzük, hogy a szemek kirepedezzenek és kihűtjük.
A sertéshúst apró darabokra metéljük, megpároljuk, tálba rakjuk, beletesszük a kását, hozzáöntjük a vért, megsózzuk, fűszerezzük, jól elkeverjük, majd a jól kimosott és kiáztatott vastagbélbe töltjük. A hurkavégeket fapálcikával megtűzzük. A kész hurkákat megabáljuk. Forró zsírban sütve tálaljuk.
RIZSES VAGY KÁSÁS-HURKA (MÓRA FERENCNÉ)
Hozzávalók: Tokaszalonna, rizs, vagy kása, só, bors, paprika, abált lé, vereshagyma, majoránna-polyva
Elkészítése: A disznó torka-alját megfőzzük jó puhára, főzünk zsíros abált lében rizst vagy kását, vigyázva, hogy a szemek egészben maradjanak. A ledarált húshoz keverjük és fűszerezzük a fent felsoroltakkal s beletesszük a zsírban sárgára pirított megdarált vereshagymát, s úgy járunk el, mint a véres hurkával.
SVÁB HÚSOS-HURKA
Hozzávalók: Egy disznófej, 1,5 kg rizs, 3 kanál zsír, fél kiló töpörtyű, őrölt bors, paprika, só
Elkészítése: A húsokat az abalében megfőzöm, ledarálom, a rizst megfőzöm. Az egészet összekeverem, majd bélbe töltöm. 2 órán keresztül főzöm, majd lehűtöm. Fel is füstölhetjük. Hidegen fogyasztható.
TOLNAI SVÁB HÚSOS-HURKA
Hozzávalók: 6 kg fejhús, 2 kg bőrke, 1,5 kg szalonnanyesedék, 0,5 kg hagyma, 25 dkg só, 7 dkg őrölt feketebors, 6 dkg paprika, 10 dkg fokhagyma, 10 dkg zsír
Elkészítése: A fejhúst a bőrkével együtt hideg vízben felteszem főni. Mikor félpuha, hozzáadom a tokát, majd amikor a fejhús elválik a csonttól, kiveszem az egészet az abaléből és hagyom kissé kihűlni. Hozzáadom a zsírban aranysárgára pirított hagymát, és az egészet közepes lyukú tárcsán ledarálom. Hozzáadom a fűszereket, a zúzott fokhagymát ‚megsózom ‚majd az egészet alaposan összedolgozom. Vastag hurkabélbe töltöm, majd gyöngyöző (80 fokos) vízben 30-40 percig főzöm. Onnét kivéve lehűtöm, majd leszárítom. Hidegen fogyasztó, vagy két napra fel is füstölhető.
TÜDŐS HURKA 01.
Hozzávalók: 1 sertéstüdő, a sertés beléről leszedett és kiáztatott fodorháj, a torkon levő véres-zsíros hús, 20 dkg zsír, 25 dkg rizs, 1 fej vöröshagyma, 1 g törött fekete bors, 8-10 dkg só
Elkészítése: A tüdőt, a húsokat és a hájat sós vízben puhára főzzük, ezután levétől lecsurgatva ledaráljuk. A hagymát nagyon apróra vágjuk, és a zsíron sárgára fonnyasztjuk. A rizst megmossuk, és majdnem készre főzzük. Végül az egészet összekeverjük a fűszerekkel és a sóval. Annyi húslevet adunk hozzá, hogy a massza majdnem lágy legyen. Jól összedolgozzuk, majd lazán betöltjük a hurkabélbe, és a már ismertetett módon készítjük el.
TÜDŐS HURKA 02.
Elkészítése: Sertéstüdőt, - szívet és más egyéb húsos részt megfőzünk, bárddal összevágjuk, főtt rizskását, sót, borsot, kis szegfűborsot, abalevet rakunk bele, összekeverjük a zsírban megpirított vöröshagymával, és vastag hurkabélbe töltjük. Szép lassú tűznél megabáljuk.
TÜDŐS HURKA 03.
Hozzávalók: 1 kg tüdő, 25 dkg máj, 30 dkg fodorháj, 20 dkg rizs, 1 kg jonatán alma megreszelve, 2 dkg bors, késhegynyi szegfűbors, só
Elkészítése: A májat, a tüdőt, valamint a fodorhájat puhára főzöm, ledarálom. Az abalében megfőzöm a rizst is. Összekeverem a hozzávalókat. Teszek hozzá kevés abalevet, majd betöltöm a vastag hurkabélbe. 80 fokos abalében fél órán keresztül főzöm, majd hideg vízbe szedem, leszikkasztom. Romlékony!
TÜDŐS HURKA HIDEGEN
Hozzávalók: 1 sertéstüdő, 1 sertésszív, 50 dkg tokaszalonna, 10 dkg zsír, 2 nagy fej vöröshagyma, 1 csapott teáskanál pástétomfűszer, 1-2 dl sertésvér, törött fekete bors, só
Elkészítése: A tüdőt, a tokaszalonnát és a szívet sós vízben puhára főzzük. Levétől leszűrve ledaráljuk. A vöröshagymát lereszeljük, és a zsíron megfonnyasztjuk. A megdarált hússal, szalonnával, fűszerekkel, sóval és a vérrel jól összedolgozzuk. Ha nem elég lágy a massza, kis húslével hígítjuk. Lazán betöltjük a hurkabélbe, megabáljuk, hideg vízben lehűtjük, ezután szikkasztjuk. Néhány óra múlva gyenge, hideg füstre tesszük, és két-három napig füstöljük. Hidegen fogyasztjuk, ecetes tormával, mustárral és salátával nagyon finom.
TÜDŐS HURKA KÉSZÍTÉSE (ZILAHY ÁGNES 1892)
Elkészítése: Egy 6 literes fazékba, tegyünk négy liter vizet forrni; ha forró lett a víz, tegyük belé a disznó tüdejét szívét és a nyelvét; főzzük mindezt jó erős tűznél egy óra hosszáig; ezután vegyük ki a forró vízből és tegyük egy nagy tál hideg vízbe. Ha pár percig a hideg vízben állott, tegyük egy tiszta vágó-deszkára. A tüdőt a deszkán gondosan tépegessük le a gyökeréről. A tüdőt olyan szépen le lehet szedni a gyökeréről, hogy egészben megmarad a tüdő gyökérháza. A nyelvet is fel kell apróra vagdalni egészen a gége kezdetéig. A szívet szintén fel kell darabolni apróra. Ha mindezekkel készen vagyunk, ezt az anyagot egy éles vagdaló bárddal vagdaljuk össze. (A tüdő gyökerét, a gégével együtt, fel lehet használni káposztalevesbe, sokan igen szeretik.) Ezt a tüdős-hurkához való anyagot túlságos apróra nem kell vágni, mert akkor, mint kolbász, ez is fűrészporszerű lesz.
Lehet olyanforma apró, mint egy borsószem. Egy tüdőhöz, egy nyelvhez, és egy szívhez vegyünk egy maréknyi kövér húsdarabokat, amit előbb negyedóráig főztünk. Ezt a kövérséget is vagdaljuk jól össze. Mindezeket a holmikat tegyük egy nagy tálba; vegyítsünk közé annyi sót, hogy sós ne legyen (készítés közben többször meg kell kóstolni, hogy el ne sózzuk, mert az ilyen töltelékfélét főleg a sok só vagy a sótalanság rontja el.) Tegyünk még bele egy tele kávéskanálnyi tört borsot, fél kávéskanálnyi tört szegfűszeget és fél kilónyi kevéssé felforralt rizskását; de ez utóbbit kihűtve. Ezeket keverjük mind jól össze a két kezünkkel és öntsünk még közzé félliternyi zsíros meleg levet. Ezt a zsíros levet annak a fazéknak a tetejéről szedjük le, a melyikben a tüdőt és a kövérséget megfőztük. A tüdős keveréket feltöltés előtt kóstoljuk meg, és ha izét helyben hagytuk, beletölthetjük a szép tisztára mosott vastagabb féle bélbe. A kolbász-töltő bádogcsőbe kell tenni a tüdős vagdalékot, a cső végére reá kell húzni a belet. A beleket két-kétarasznyi hosszúságúakba kell felszabdalni, aztán a kolbásztöltő bádogcsőbe kell tenni a tüdős vagdalékot, és a cső végére reá kell húzni a bélt, ha telenyomtuk a beleket a töltelékkel, a két végét szép kis tiszta, hegyes faszögekkel akasszuk össze. A faszögeket, háromszor is szúrjuk bele, úgy mintha varrnók, nehogy a zsíros töltelék, főzés közben kifusson a bélből.
Ha mind megtöltöttük a tüdőst, rakjuk buzogó forró vízbe és főzzük egy negyedóráig; nem tovább, mert ha sokáig fő, minden zsírja kiforr, és az, baj. Tehát ha felforrt, szedjük ki egy nagy lyukas fakanállal bő hideg vízbe. Ha pár percig a vízben hagytuk, vegyük ki, rakjuk deszkára és tegyük hideg helyre, esetleg kamarába. Ha az idő nem lágy, télben eláll az ilyen töltelék egy hétig is egészen frissen. Nagy gonddal kell megsütni, mert a megfordításkor igen könnyen kifakad, és akkor sok kár esik benne, mivel nem lehet szépen felvagdalni.
TÜDŐS-MÁJAS HURKA 01.
Hozzávalók: 50 dkg sertésmáj, 50 dkg húsos tokaszalonna, 1 sertéstüdő, 20 dkg rizs, 15 dkg zsír, 25 dkg vöröshagyma, fél dkg őrölt szegfűbors, fél dkg majoránna, 1 dkg pirospaprika, 1 dkg törött fekete bors, kb. 5 dkg só
Elkészítése: A tüdőt és a szalonnát sós vízben puhára főzzük, majd a levétől leszűrve hűlni hagyjuk. A nyers májjal együtt kis lyukú darálón ledaráljuk. A rizst félig megfőzzük a tüdő főzőlevében, a megtisztított és nagyon apróra vágott vöröshagymát a zsíron üvegesre fonnyasztjuk, és a rizzsel együtt hozzáadjuk a darált húsokhoz. Meghintjük a fűszerekkel, sózzuk, és annyi abalevet adunk hozzá, hogy a massza közepesen lágy legyen. Lazán, tetszés szerinti hosszúságban bélbe töltjük, és a már ismertetett módon készítjük. Hűtőszekrény normál hűtőterében 8-10 napig eláll.
TÜDŐS-MÁJAS HURKA 02.
Elkészítés: Ugyanúgy készítjük, mint az előbbit, csak a vöröshagyma helyett, 1 evőkanál porcukrot adunk hozzá. Ebben az esetben a hagyma sütéséhez szükséges zsír sem kell hozzá. Nagyon finom így is.
TÜDŐS-MÁJAS HURKA 03.
Hozzávalók: 50 dkg sertésmáj, 1,2 kg sertéstüdő, 70 dkg húsos tokaszalonna, 20 dkg rizs, 25 dkg vöröshagyma, 5 dkg só, 1 dkg törött bors, 1 dkg fűszerpaprika
Elkészítése: A tüdőt és a húsos tokaszalonnát bő vízben puhára főzzük, kiszedjük, hűlni hagyjuk. A nyers májat finomra daráljuk, a kihűlt húst és szalonnát pedig közepes lyukú tárcsán daráljuk meg. A megmosott rizst a tüdő levében főzzük meg, de nem túl puhára. A finomra vágott vöröshagymát a zsírban rózsaszínűre pirítjuk. Majd összekeverjük a darált májat, a húst és a szalonnát a rizzsel és a vöröshagymával, a sóval, valamint az egyéb fűszerekkel.
A tölteléket kb. 25-30 cm-es darabokra vágott bélbe töltjük. A beleket elkötjük. Ne töltsük túl keményre, nehogy abálás, sütés közben kifakadjon. (A belet töltés előtt mindig langyos vízben tartjuk.)
A hurkát ezután megabáljuk.
TÜDŐS-MÁJAS HURKA ZSEMLYÉVEL
Hozzávalók: 50 dkg sertésmáj, 50 dkg sertéstüdő, 4 zsemle, 2 dkg só, 2 fej vöröshagyma, szegfűbors, majoranna ízlés szerint
Elkészítése: A megfőzött tüdőt, és nyers májat apróra vágjuk, beletesszük az áztatott, kinyomott zsemléket, a pirított hagymaszeleteket, sózzuk, fűszerezzük, kis forró vízzel jól összekeverjük. Tiszta vastagbélbe töltjük, végeit hurkapálcával összetűzzük, megabáljuk. Tálalás előtt forró zsírban kissé átsütjük.
VELŐS HURKA (ERDÉLYI RECEPT)
Hozzávalók: 3 sertésvelő, 1 kg sovány hús, 50 dkg szalonna, 2 fej hagyma, só, bors, majoranna, szegfűszeg, 25 dkg köleskása, 20 deka zsír
Elkészítése: A húst megdarálom, a szalonnát apró kockára vágom, a velőt kissé megabálom ‚hártyájától megtisztítom, majd áttöröm. Az apróra vágott hagymát zsíron világossárgára pirítom, majd beletesszük a darált húst, állandó keverés mellett pár percig pirítjuk. majd az egészet összekeverem a szalonnával, a sóval, borssal, kevés majoránnával, szegfűszeggel. A köleskását vízben megfőzöm, hozzáadom a velőt és a befűszerezett húsmasszát. Vastagbélbe töltöm, majd 80 fokon fél óráig abálom. Onnét kivéve hideg vízbe szedem, majd leszikkasztom. Másnaptól gyenge füstön két napig füstölöm. Zsírban megsütve fogyasztható.
ZSEMLÉS HURKA
Hozzávalók: 8 zsemle, 40 dkg fodorháj, 1 tüdő, 1 lép, 2 fej hagyma, 10 dkg zsír, 1 kk törött bors 1 kk majoranna, só
Elkészítése: A tüdőt, a lépet, a kiáztatott fodorhájat sós vízben puhára főzöm. Leszűröm, lehűtöm, ledarálom. A zsemléket kockára vágom, megpirítom, majd a zsírosabb forró abalével leforrázom. Miután megpuhult, hozzáadom a vért, a hús-darálmányokat, az aranysárgára pirított vöröshagymát, a sót, illetve a fűszereket. Alaposan összekeverem, majd a bélbe töltöm. 90 fokos abalében fél óráig főzöm. Onnét kiemelve leszűröm, leszikkasztom, és kizsírozott tepsibe téve szép pirosra sütöm.