Gasztrokaland
Az ízek világa - a világ ízei

Kocsonya receptek


A KOCSONYA-KÉSZÍTÉS (ZILAHY)
Kocsonyának legjobb a disznó négy körme, a füle és az orra, valamint a farka is alkalmas e célra, de azokat jobban lehet értékesíteni, ha disznófej sajtot vagy paprikást készítünk belőle.
Elkészítése: A körmöket szépen megtisztítva, kétfelé kell vágni, azután a négy körömhöz vegyünk négy liter vizet, és a vizet egy tiszta porcelán-belsejű fazékba tegyük. Kopott vasfazékba nem szép színű, barna és rózsaszínű lenne a kocsonya. A víz lehet hideg, a melybe a körmöket beleraktuk, de csak igen kevéssé sózzuk meg, mert a főzés közben rendkívül elpárolgó vízből kevés lé marad meg és az, sós lenne, ha előre nem gondolnók ezt meg. A vízbe tíz szem egész borsot és négy cikk fokhagymát is tegyünk, aztán állítsuk jó erős tüze, ha forrni kezd a lé, szedjük le a habot, és olyan helyre állítsuk a fazekat, a hol egyenlő, de folytonosan csendesen főjön a kocsonya, mert ha zuhog a lé, rút zavaros lesz a kocsonya leve. A körmöket egészen addig kell főzni, míg leapad a leve kétliternyire vagy még kevesebbre, ha a hús mégse lenne elég puha, egy-egy kevés forró vizet lehet belé önteni, de az sohasem olyan jó mintha nem kell töltögetni. Mikor puha lett a hús és le akarjuk szűrni, kóstoljuk meg, elég sós-e, s ha szükséges sózzuk meg kellőleg. A húst rakjuk ki tányérokra két fél körmöt téve egy tányérra, a levet csak azután szűrjük a húsra, szépen elosztva, hogy mindegyik tányérba egyenlően jusson lé. Sűrű szitán kell a kocsonyalevet átszűrni, hogy a zsírja ne menjen keresztül a tányérba. Ha sok levet szeret valaki a kocsonyán, tegyen bőrdarabokat is a vízbe, akkor több lé is jól megalszik. Ha jó a kocsonya, 3 óra alatt szilárdan megalszik.

APRÓ KOCSONYAFALATOK SZÁSZIKA MÓDRA
Időigényes, de “hatásos” hideg előétel - hidegtálon is mutatós. Célszerű előző nap elkészíteni.
Hozzávalók 4 személyre: 1 csirke belsőségei, apróléka (esetleg egyéb csontos-bőrös rész, ha van kéznél), 1 nagyobb sárgarépa, 1 szál fehérrépa, 2 kanál zöldborsó, 1 gerezd fokhagyma, diónyi vöröshagyma, körömnyi babérlevél, szelet zöldpaprika. 2-3 szem bors, 1-2 szem borókabogyó, késhegynyi őrölt (reszelt) szerecsendió, só ízlés szerint, zselatin szükség szerint (ha sok csontot és bőrt főztünk, lehet, hogy zselatin nem is kell)

Elkészítése: A hozzávalókat a máj és a zselatin kivételével a szükséges mennyiségű vízzel nagyon lassú tűzön (nehogy zavaros legyen) addig főzzük, míg a zúza is megpuhul. Beletesszük a májat, és még öt-hét percig főzzük.
Leszűrjük, a lét lehűtve célszerű gézen vagy más finom szűrőn is átszűrni, hogy teljesen tiszta és “zsírpacni-mentes” legyen.
A sárga- és fehérrépát, a belsőségeket vékonyra felszeleteljük, majd rétegezve fogpiszkálóra tűzzük a hozzávalókat. A szükséges mennyiségű zselatint annak használati utasítása szerint elkészítjük, és a léhez adjuk. Alkalmas lapos edénybe (pl. jégkocka tartóba) vékony réteg lét öntünk, és legalább fél-kocsonyásodásig behűtjük (a többit közben langyos helyen vagy meleg vízfürdőben tartjuk, hogy híg maradjon). A feltűzött falatkákat ezen a rétegen egymás mellé állítjuk, a maradék lével felöntjük, hidegre tesszük.
Tálalás előtt a formából kivéve falatnyira szeleteljük. Gyengén megpirított, lehűlt kifli karikára vagy kenyér szeletkére helyezve tálra rendezzük. Zöldpetrezselyemmel, citromszelettel, paradicsom-karikával, pirospaprika-szeletekkel díszíthetjük.
Kínálhatunk hozzá ecetes tormát, cikkekre vágott citromkarikát, paradicsom-falatokat, könnyű salátát, stb.

BÉCSI HÁZI KOCSONYA
Hozzávalók: 50 dkg sertésbőrke, 2 sertésköröm, 1 sertéscsülök, 4 ecetes uborka, 4 tojás, 25 dkg vegyes zöldség, 2 vöröshagyma, 1 evőkanál fűszerkeverék, 1 kávéskanál szemes bors, 1 kávéskanál só

Elkészítése: Miután minden anyagot jól megtisztítottunk, megmostunk, 2 liter hideg vízben feltesszük főni a bőrkét, a körmöt és a csülköt. Ha meggyőződtünk arról, hogy a hús és a bőr vaj-puha, kivesszük, a levet átszűrjük, majd a megtisztított zöldséggel, egy hagymával, a fűszerkeverékkel, a borsszemmel és a sóval ismét felfőzzük. Közben a csülökről és a körömről lefejtett húst és bőrt hűlni hagyjuk, majd kis darabokra vágjuk. A forró levet ráöntjük a jénai tálban lévő anyagra. Amikor a kocsonya kihűlt, hűtőszekrénybe tesszük. Másnap tálalhatjuk úgy, hogy szeletet vágunk belőle, és ecetes-olajos hagymával, őrölt borssal és sóval rakjuk az asztalra. Külön tálalandó hozzá ecetes-olajos hagymakocka.

CITROMOS KOCSONYA
Hozzávalók: 80 dkg sovány oldalas, 1 dl citromlé, 1 ek zselatinpor, 1 mk citromhéj, só, őrölt bors, kk cukor

Elkészítése: A húst megmossuk, annyi forró, sós vízbe tesszük, amennyi teljesen ellepi. A fűszerekkel ízesítem a lét, és olyan puhára főzöm a húst, hogy a csontok szinte maguktól kijöjjenek belőle. A húst metéltre vágom, egy jénai alját kirakom a csíkokkal. A lét átszűröm, beleöntöm a citromlét, és csipetnyi cukorral ízesítem. A zselatinport a szokott módon feloldom, kevergetve felforralom, majd a léhez adom. Újra felforralom és ráöntöm a húsra. Ha kihűlt, hűtőszekrényben dermesztem meg. Másnap lezsírozom, a jénait forró vízbe mártom, és a kocsonyát egy lapos tálra borítom.

CSÜLÖKKOCSONYA
Hozzávalók 8 személyre: 2 füstölt csülök, 2 fej vöröshagyma, 1 nagy szál sárgarépa, 15 dkg csemegeuborka, 1 kis üveg (kb. 200 ml) ecetes gyöngyhagyma, 1 evőkanál zselatin, 1 evőkanál mustármag, 1 evőkanál tárkonyecet, 3 babérlevél, 8 szem bors, 3 szál petrezselyemzöld, só, bors
A díszítéshez néhány salátalevél, esetleg friss babérlevél

Elkészítése: A csülköt megmossuk, fazékba tesszük, és felöntjük annyi vízzel, amennyi ellepi. Hozzáadjuk a megtisztított vöröshagymát, a babért, a szemes borsot és az ecetet. Felforraljuk, majd fedő alatt, kis lángon kb. 2 óra alatt puhára főzzük. A főzési idő vége előtt kb. 10 perccel hozzáadjuk a megtisztított sárgarépát is. A csemegeuborkát és az ecetes gyöngyhagymát lecsöpögtetjük, az uborkákat hosszában négyfelé vágjuk. A sárgarépát kivesszük a főzővízből, és hullámos élű késsel felszeleteljük. A csülköt kivesszük a léből, és kihűtjük. Kicsontozzuk, bőrét és zsírját eltávolítjuk, a húst nagyobb darabokra vágjuk. A levet átszűrjük. Kb. 4 dl-nyit kimérünk, és feloldjuk benne a zselatint. (Ha szükséges, a levet kissé megmelegítjük.) Kevés levet egy kb. 26 cm hosszú, téglalap alakú formába öntünk, és a kocsonyát hűtőszekrényben hagyjuk megszilárdulni. Néhány sárgarépa-karikát és petrezselyemlevelet a kocsonyarétegre helyezünk, majd ráhalmozzuk a csülökdarabokat, a gyöngyhagymát, a csemegeuborkát és a többi sárgarépát. Felöntjük a maradék lével, és néhány órára (legjobb egy éjszakára) a hűtőszekrénybe tesszük. A forma alját rövid időre forró vízbe mártjuk, és a megdermedt kocsonyát salátalevelekkel kibélelt tálra borítjuk. Felszeletelve, rozskenyérrel vagy pirított burgonyával fogyasztjuk.

DÍSZES KOCSONYA 01.
Elkészítése: Szép formában tálaljuk. A forma aljára ujjnyi szűrt levet öntve, hagyjuk megalvadni. Keménytojás-karikákat teszünk rá, erre főtt, cifrázó késsel kerekre szelt piros céklát, savanyú uborkát. Ujjnyi levet ráöntve, hagyjuk megalvadni.
Rárakva a puhára főtt, kicsontozott, kis, hosszú darabokra vágott húst, öntsük le a többi lével. Ha megalvadt, megfelelő nagyságú tálra borítva, váltogatva a színeket, rakjuk körül cékla- és uborkakarikákkal, ecetes torma-csomókkal, ecet nélküli kapros tormával. Szeletekre vágva tálaljuk.

DÍSZES KOCSONYA 02.
Elkészítése: A puhára főtt húst vágjuk hosszúkás, kisebb darabokra, és szép formában tálaljuk, ne tányérokban. A forma aljára tegyünk egy ujjnyi megszűrt levet, és hagyjuk megalvadni. Azután tegyünk rá keménytojás-karikákat szépen elrendezve, majd cifra késsel szép kerek szeletekre vágott főtt piros céklát és savanyú uborkát. Erre is öntsünk egy ujjnyi levet. Ha ez is megfagyott, rakjuk rá a felszeletelt húst (a csontot előzőleg szedjük ki belőle), és öntsük rá a többi levet. Ha ez is megfagyott, akkor az egészet egy megfelelő nagyságú tálra borítsuk ki, és rakjuk körül céklaszeletekkel, uborkakarikákkal és ecetestorma-csomókkal, azután ecet nélküli kapros tormával, szépen felváltva rakva a háromféle színt. Az így tálalt kocsonya nagyon szép. Fogyasztáskor szeletekre vágjuk.
Ha esetleg nem borulna ki a formából könnyen a kocsonya, akkor öntsünk egy nagyobb edénybe egy kevés forró vizet, és egy pillanatra vigyázva mártsuk bele a formát, majd borítsuk a tálra.

DISZNÓ KOCSONYA
Elkészítése: Veszünk 1,5 kiló disznófülét, farkát, lábát, szóval kocsonyának valót, jól megmosva, 2 liter vízzel föltesszük s egy egész délelőttön át lassan forrni hagyjuk, míg egészen megpuhult s a víz körülbelül a felére beforrt. Közben egy néhány szem borsot, sót, 1 babérlevelet, kis fej vereshagymát teszünk bele. Az egészet aztán, úgy ahogy van, eltesszük másnapig. Amikor aztán meglátjuk, hogy eléggé befőtt-e a lé, vagyis, hogy megkocsonyásodott-e. Ha nem, akkor tovább kell főznünk, Ha igen, akkor leszedjük a fönt képződött zsírhártyát s a tűzhelyre tesszük, hogy az egész fölolvadjon. Leszűrjük, a húst minden csontos résztől megszabadítva, hosszúkás kis darabokra vágjuk, s egy formába tesszük. A levét egy tiszta fazékba a tűzhelyre tesszük. 3-4 tojás habját a habverővel jól belekeverünk s evvel együtt 1-2 forrást hagyunk tenni, ha tiszta a lé félrehúzzuk s egy kis ideig így állni hagyjuk, azután szitán vagy leves szűrőn át a formában lévő húsra öntjük, s hideg helyre tesszük.

FALUSI KOCSONYA
Hozzávalók: 1,5 kg kocsonyahús (fej, csülök, köröm, farok, bőrke), 1 nagy fej vöröshagyma, 5-6 gerezd fokhagyma, 15 szem bors, 4 l víz, só
Elkészítése: A húsféléket megmosva, a héjas vöröshagymával, a fokhagymával, a borssal, sóval megfelelő nagyságú fazékban a megadott vízzel feltesszük főni, és addig főzzük, amíg a hús egészen meg nem puhult (kb. 3 óra). Ha puhára főtt, mély tányérokba elosztjuk. Ha megfagyott, pirospaprikával meghintjük.

FARSANGI KOCSONYA
Hozzávalók: 1,5 kg disznóhús (disznóbőr, köröm, fül), 2 szál sárgarépa, 1 szál fehérrépa, fél zeller, egy közepes fej hagyma, egy csomag petrezselyem, 2 babérlevél, egész bors (a tört nem jó, mert elveszi a lé átlátszóságát), só

Elkészítése: Tegye fel a húsokat egy nagy lábosban főni. Amint felforrt és a víz habos lett, öntse le. Tegye fel a húsokat új, hideg vízben főni. Ügyeljen, hogy többet a víz ne forrjon fel, hanem forrás közeli hőmérséklete legyen. (A kocsonya nem lesz átlátszó, ha forr a víz.)
Tegye bele a zöldségeket és a fűszereket. Lassú tűzön, gyöngyözően főzze 3-4 órán keresztül.
Vegye ki a húst és a zöldségeket és darabolja fel őket. Rendezze ízlésesen tányérokra. Használja bátran a fantáziáját, rakjon ki virágokat sárgarépa-karikákból, stb. Szűrje le a levet, majd óvatosan öntsön 3-4 evőkanálnyi levet a tényárokra helyezett mintákra úgy, hogy minden “alkatrészre” jusson. Tegye a tányérokat hűtőbe vagy hideg helyre. Amint megdermedtek, merje rá a többi leszűrt levet, így már a minták nem mozdulnak majd el.

FILÉZETT KOCSONYA
Hozzávalók: 1/2 kg sertés (fej, fül, farok), 1/2 kg sertésköröm, 1/2 kg sertéscsülök, 1 nagy fej vöröshagyma, 1 nagy fej fokhagyma, 1 kicsi szál sárgarépa, 1 kicsi szál petrezselyemgyökér, 1 babérlevél, só, szemes bors, pici szerecsendió virág, tetejére díszítésnek pirospaprika

Elkészítése: A megtisztított húsokat és hozzávalókat 6 l-es fazékban, hideg vízben főni tesszük, takaréklángon, hogy a lé szép tiszta, átlátszó legyen. Puhára főzzük a húst, hogy leváljon a csontokról, majd kiszedjük a léből egy tálra. Ha kicsit meghűlt, de még melegen, a húst kicsontozzuk és hőálló üvegedénybe (edényekbe), arányosan elosztva szétterítjük. A húsokra óvatosan, hogy ne legyen zavaros, rászűrjük a levet, drótszűrőn keresztül.
Aki szereti, beleteheti a karikára szeletelt zöldségeket is. Ettől nagyon gusztusos lesz.
Hagyjuk az asztalon hűlni, és mikor már hártyás a lé teteje, meghintjük pirospaprikával, majd óvatosan a hűtőbe tesszük.

FORMÁBAN FAGYASZTOTT KOCSONYA
Elkészítése: Fiatal, 6-8 hónapos süldőnek a fejét, nyelvét, körmeit, farkát, 4-5 darab kézfej nagyságú bőrkét gondosan megtisztítunk, 2-3-szor váltogatott meleg vízben jól megmossuk, utána 3-4-szer váltogatott hideg vízben leöblítjük, azután fazékba tesszük, minden kiló húsra másfél liter vizet számítva. Hozzáadunk még 1/2 kiló marhaszegyet és 1/2 kiló ritka marhacsontot. Kevéssé megsózzuk, és lassú forrással főzzük, miközben kétszer leszedjük a habját habszedő kanállal. Ezt a forrástól számított fél óra alatt elvégezzük. Ezután szépen megtisztított és megmosott sárgarépa és petrezselyemgyökeret, egy egészben hagyott vöröshagymát és három tojást, melyet előbb ecetes vizes ruhával, utána tiszta vízzel gondosan megmostunk, teszünk bele, néhány szem egész borsot, késhegynyi rózsapaprikát vetünk bele és egy evőkanálnyi reszelt sárgarépát, melyet igen kevés zsíron előbb aranybarnára pirítottunk. Lefödve a lábast, egyenletes lassú forrással főzzük, mert ha túlságosan forr, zavaros lesz. Két és fél, esetleg három óra alatt a hús puhára fő. Ekkor 10 percig pihentetjük, majd egy cserépedény fölé téve a leves szűrőt, melybe egy, e célra tartott fehér batisztdarabot tettünk, leszűrjük a kocsonya levét és gondosan leszedjük a tetejéről a felgyülemlett zsírt. A zsírtalanított kocsonyalét a tűzhely szélén hagyjuk, hogy meg ne olvadjon. A marhahúst eltesszük, és akár ecetes tormával, akár paprikás lében főzelékkel, akár krokettnek megesszük egy más alkalommal. A disznóhúst leszedjük a csontokról és a bőrétől meghámozott nyelvvel együtt nagy falatnyi darabokra vágjuk, egy vízzel kiöblített formába rakjuk. A három tojást, melyet azért főztünk a kocsonyával, mert a tojáshéj tisztítja a kocsonyát, meghámozzuk, négy részre vágjuk és ügyesen a hús és a forma közé csúsztatjuk körös-körül, azután merőkanalanként megtöltjük a formát kocsonya lével. Nem kell félni, hogy amikor majd megfagyott és tálra borítjuk, nem lesz szép, mert a kocsonya lében a hús feljön és kiborításkor a kocsonya teteje, mely a formában tulajdonképpen az alja, jó vastag rétegben borítja a húst. Mikor teljesen kihűlt a konyhában, fedővel vagy tányérral letakarjuk és a jégszekrénybe vagy más olyan helyre tesszük, ahol teljesen átfagy, keményre. Tálaláskor a formát tálra borítjuk és meleg-vizes kicsavart kendőt szorítva rá, néhányszor gyengén megütögetjük, mire a formából a tálra csúszik. Jól lecsepegtetett ecetes uborkát és kemény tojást adunk mellé dísznek és körítésnek. Nélkülözhetetlen nekünk, magyaroknak hozzá a legfinomabb borecet, mellyel mindenki tetszése szerint ízesítheti az asztalnál. Készíthetjük ugyanúgy szopós kismalacból is a kocsonyát, de akkor jócskán kell bele öregebb sertésnek körme és bőrkéje, melyet azonban fogyasztáskor nem teszünk bele - természetesen - a kocsonyába.

GAZDURAM KOCSONYÁJA
Hozzávalók: 40 dkg fejhús, 40 dkg színhús, 1 kg kocsonyahús (láb, farok, bőrke) 1 fej vöröshagyma, 2 gerezd fokhagyma, néhány szem bors, 2 főtt tojás, só

Elkészítése: A jól megtisztított kocsonyahúsokat alaposan megmossuk, a sovány hússal együtt annyi hideg vízben tesszük fel főni, hogy a víz a húsokat kétujjnyira ellepje. Amikor felforrt, lehabozzuk, sóval, hagymával, fokhagymával és egész borssal ízesítjük. Takaréklángon 4-5 óráig főzzük, majd ruhán átszűrjük. A megfőtt anyagokat és a húst elosztjuk tányérokba, ráhelyezzük a tojáskarikákat, majd ráöntjük a kihűlt, lezsírozott levet. Hűtőszekrényben megdermesztjük.

GÖRÖG CITROMOS KOCSONYA
Hozzávalók: 80 dkg sovány sertésoldalas, 2 citrom leve, 1 púpozott evőkanál zselatinpor, 1 mokkáskanál reszelt citromhéj, só, őrölt fekete bors, ízlés szerint, csipetnyi cukor

Elkészítése: A sertéshúst megmosom, majd annyi forrásban levő, sós vízbe teszem, amennyi bőven ellepi. Beleszórom az őrölt fekete borsot, a reszelt citromhéjat, és olyan puhára főzöm, hogy a csontok maguktól kicsússzanak belőle. A kicsontozott húst vékonyka metéltre vágom. Egy mélyebb, kerek forma alját kirakom a húscsíkokkal. A húslevet átszűröm, hozzáöntöm a kicsavart citromok levét, és kevés cukorral ízesítem. A zselatinport kis lábosba szórom, ráöntök 0,5 dl hideg vizet és elkeverem. Kis lángon forráspontig melegítem, közben állandóan kevergetem, majd átszűrve hozzáöntöm a citromos húsléhez. Az egészet felforralom és ráöntöm a húsra. Ha teljesen kihűlt, lefedem, és a hűtőszekrényben megdermesztem. Másnap a zsírt leszedem a tetejéről, majd az edény alját egy pillanatra forró vízbe mártom. Így könnyen tálra borítható. Tetszés szerint feldíszítem piros retekkel, uborkaszeletekkel, keménytojás-karikákkal, paradicsomszeletekkel stb. Cikkekre vágva (mint a tortát) kínálom. Büféasztalon nagyon mutatós és finom.

HELMUT KOCSONYÁJA
Elkészítése: 2 db kisebb füstölt csülköt és 3 db sertéslábat (nem füstöltet) fazékba teszünk. Annyi vizet öntünk rá, amennyi ellepi. 2 fej cikkekre vágott vöröshagymát dobunk bele, miután a víz egyszer már felforrt. Babérlevelet, borókabogyót, szegfűszeget és borsot teszünk bele ízlés szerint, majd legalább másfél óráig főzzük. A húsokat kivesszük, kihűtjük, majd kicsontozzuk, a levet pedig átszűrjük, másnapig hűvös helyre rakjuk.
Másnap a megdermedt léről a zsírt leszedjük, fazékba rakjuk, és újra melegítjük. Ezután a húst beletesszük, kis borecettel összeforraljuk, majd mélytányérokba rakva kocsonyásítjuk.
Tálalás előtt félbe vágott sült burgonyát helyezünk rá, és így tálaljuk.

KAPROS KOCSONYA
Hozzávalók: 2 kg kocsonyahús (csülök, láb, fej, farok, bőrke), 50 dkg sertéslapocka, 1 dl borecet, 2 dl fehérbor, 1 csomó kapor, 2 dkg só, 5 g egész bors, 10 dkg citrom

Elkészítése: A kocsonyahúst megtisztítjuk, és lehetőleg szilánkmentesen feldaraboljuk. A fehérborral és a borecettel vízben feltesszük főni. Enyhén megsózzuk, hozzáadjuk az egész borsot. Ha felforrt, a keletkezett habot leszedjük. Ezután lassú tűzön 4-5 órán keresztül főzzük. A húst a csontról leszedjük, majd kihűtjük és felszeleteljük. A kocsonya levét átszűrjük. Nagy puding vagy őzgerincformát megtöltünk a lével, majd apróra tört jégre vagy mélyhűtőbe helyezzük, és 3-4 milliméteres réteget a formába dermesztünk. A még mindig folyós levet a formából kiöntjük. A megdermedt rétegre meghámozott citromkarikákat és a felszeletelt húsokat tesszük, megszórjuk apróra vágott kaporral, majd a kocsonyalevet ráöntve, hűtőszekrénybe tesszük, megdermesztjük. Fogyaszthatjuk majonézzel vagy citrommal.

KARCAGI KOCSONYA 01.
Hozzávalók 6-8 személyre: a frissen vágott sertésfej részei (orr, fül, fejhúsok), köröm, csülök, farok, bőr - körülbelül 2-2,5 kg mennyiségben. 1 evőkanál só, 1 sárgarépa, 3-4 petrezselyemgyökér, 10-15 szem fekete bors, 1-2 babérlevél, 2 fej fokhagyma, 1 db vöröshagyma (esetleg 2-3 dkg őrölt pirospaprika)

Elkészítése: Az összes hozzávalót lábasba töltjük, és annyi hideg vízzel öntjük fel, hogy 1-2 cm-el ellepje a húsokat. Kezdettől fogva nagyon lassú tűzön főzzük, hogy a bőrökből, csontokból jól kifőjön a kocsonyásító anyag. Vigyázzunk azonban, hogy ne főzzük túlságosan szét a húsokat, mert ez rontja a kocsonya állagát.
Amikor kész, egy pohár hideg vizet öntsünk az edénybe, hogy a levét ülepítsük. Aztán lehetőleg nem felkavarva, egy nagyobb merőkanállal szedjük ki a kocsonyalevet és tiszta konyharuhán keresztül szűrjük át másik edénybe.
A húsokat, bőröket arányosan elosztjuk a tányérokban, majd rámerjük a levet úgy, hogy lehetőleg elfedje. Hűvös helyen, 1-2 órán belül megkocsonyásodik.

KARCAGI KOCSONYA 02.
Ennél a változatnál a hozzávalók az előzőhöz képest változnak.
Elkészítése: A húsok fele füstölt, nem kell sárgarépa és petrezselyemgyökér bele, viszont dupla adag fokhagyma és 2 nagy vöröshagyma kerül bele. Elmaradhat az őrölt paprika is, helyette 2-3 száraz, csöves pirospaprikával és 1-2 babérlevéllel fűszerezzük.
A hozzávalókat itt is egyszerre tesszük fel - de a füstölt húsokat előző napon jól kiáztatjuk, többször lecserélve rajtuk a vizet.
A füstölt darabokat rakjuk a lábas aljára, és szintén lassú tűzön főzzük. Amennyiben a felül lévő húsok már puhák, ezeket kiszedjük. Tovább főzzük a füstölt darabokat, míg azok is teljesen megpuhulnak. A további teendők ugyanazok, mint az első változat esetében, annyi különbséggel, hogy a tányérokba arányosan és vegyesen tegyünk a füstölt és a nyersen feltett húsokból. (Ehhez a változathoz több nyersbőrt adhatunk, hogy több kocsonyásító anyag főjön ki.)

KÍMÉLŐ KOCSONYA
Hozzávalók: 2 kg kocsonyahús (csülök, köröm, farok, fej, bőrke, fül), 50 dkg felső pulykacomb, 10 dkg vöröshagyma, 3 dkg fokhagyma, 1 kg petrezselyemgyökér, paprika, 1 db cseresznyepaprika, 2 g egész bors, 2 dkg só

Elkészítése: a kocsonyahúst megtisztítjuk, gondosan megmossuk, kisebb darabokra vágjuk, majd annyi hideg vízben, amennyi ellepi, feltesszük főni. Hozzáadjuk a megtisztított vöröshagymát és fokhagymát, valamint a petrezselyemgyökeret, és enyhén megsózzuk. Az egész borsot és a cseresznyepaprikát teatojásba vagy tüllzacskóba helyezve tesszük a készítményhez. Lassú forralással addig főzzük, amíg a hús a csontokról könnyen le nem válik. A tűzről levéve, a levet kihűtjük, tetejéről a zsírt eltávolítjuk. A csontokról leszedett húst és a zöldségeket a tányérok aljára helyezzük, és a még langyos levet a tányérokban egyenletesen elosztva rászűrjük a húsra. Kihűtjük, majd jégszekrénybe téve, megdermesztjük.

KOCSONYA 01.
Hozzávalók: 1 kg füstölt kocsonyahús (fej, láb, csülök, bőrke, farok), 1 nagy fej hagyma, 3 gerezd fokhagyma, 20 szem egész bors, 10 dkg leveszöldség, só, paprika

Elkészítése: A húsféléket leperzselem, megkapargatom, megmosom. A zöldségeket megtisztítom. Egy nagy fazékban 2 liter hideg vízben odateszem a megtisztított húsféléket, a fűszerekkel, a sóval és a zöldségekkel együtt. Többször lehabozom, majd lassú tűzön puhára főzöm. Tetejét kicsi állás után lezsírozom, a levét tiszta fehér kendőn át tányérokba szűröm, a húst lecsontozva elosztom a tányérokba (a lé lepje el a húst). A kocsonya tetejét dermedés után paprikával szórom meg.

KOCSONYA 02.
Hozzávalók: 2 kg láb, csülök, bőrke, 5-6 fej hagyma, 4 fej fokhagyma, 2 ek egész bors, só, paprika

Elkészítése: Egy nagy fazékban, hideg vízben (adagonként kb. 4 dl) odateszem a megtisztított húsféléket, a sóval és a fűszerekkel együtt. Puhára főzöm. Tetejét kicsi állás után lezsírozom, a levét tányérokba szűröm, a húst lecsontozva elosztom a tányérokba. A kocsonya tetejét dermedés után paprikázom.

KOCSONYA 03.
Hozzávalók: 2-3 db sertés láb, 1 db hátsó-, vagy két első csülök, sertés füle, farka, túrója (orra), és bőrke, aki szereti, egy kevés füstölt hús (lehet egy füstölt köröm) 1-1 fehér-, sárgarépa, 15-20 szem egész bors, ízlés szerint cseresznyepaprika 1-2 szem, 3-4 fej fokhagyma (nagyon fontos bele, mivel az ízhatáson felül, elősegíti az alvadást). A sózással, óvatosan bánjunk, mert ha elsózod, akkor nehezebben alszik!

Elkészítése: A bőrös részeket megperzselem, és megborotválom. A körmöket, nem vágom el, mert mikor megfőtt, a csontokat kiszedem belőle, és úgy helyezem a tányérokba. az összes hozzávalót egy nagy fazékba (nem kukta) rakom, és annyi vízzel, ami ellepi, felöntöm. (el ne felejtsem, meggyújtani a gázt) és forrás után, a lehető legkisebb lángon főzőm, hogy csak éppen hogy gyöngyözzön. Ment közben a habját leszedem, és mikor már nem habzik, megsózom, és fedő alatt, szép lassan 4-5 óra, készre főzöm. Mikor már minden hozzávaló elég puha, megkóstolom, ha kell, még utána sózom, esetleg az elfőtt levet pótolom. Miközben a húsokat kicsontozom, egy kistányérra kevés levet szedek, és gyorsan lehűtve, a hűtőszekrénybe teszem. ha az alatt az idő alatt, míg a húsokból a csontot kiszedem, nem kezd aludni, akkor egy kevés zselatint feloldok, és a léhez keverem. A lé tetejéről a zsírt leszedem, esetleg egy itatóssal leitatom, és a lét, a tányérokban a húsra szűröm.

KOCSONYA 04.
Hozzávalók: 3 kg kocsonyahús vegyesen (láb, fül, orr, farok, csülök, bőrke, sovány fejhús), 4,5 l víz, 3 kávéskanál só, 3-5 szem bors, ízlés szerint pirospaprika, vöröshagyma, fokhagyma

Elkészítése: A húsdarabokat gondosan meg kell tisztogatni, többször megmosni, és a lábvégeket hosszában kettévágni. Jobban elaprózni nem érdemes, mert csontszilánkos lehet. A fület négyfelé, az orrát két-három darabba vágjuk. Annyi vizet öntünk rá, amennyi háromujjnyira ellepi. Tegyünk bele sót, de csak keveset, mert amire a kocsonyahús puhára fő, a felesleges víz elfő, és így sósabb lesz a lé. Ez az étel ízletesebb, ha a kocsonyának valókat a sertésvágás után két hétre sóba tesszük. Ha sózott húsból készítjük, még óvatosabbak legyünk a sózással. Ha esetleg a lé nagyon lefőne, és a hús még nem puha, önthetünk utána vizet, de ha már elkészült, akkor nem szabad vízzel pótolni, mert nem dermed meg. Sokan jobban szeretik a levét, mint a húst, és sok levet öntenek rá. Van, aki répát és petrezselyemgyökeret is tesz a kocsonyába. Az Alföldön inkább csak fokhagymát szokás. Ha a hús már puha, levesszük a tűzről, és kb. negyed óra hosszat hagyjuk higgadni, a tetejéről leszedjük a zsírt, levét átszűrjük, újra hagyjuk higgadni. Ezalatt a húsokat a tányérokra elosztva szétrakjuk úgy, hogy minden tányérra jusson húsos és csontos rész is. A főzés közben kiesett csontokat már ne tegyük közé. (Van, ahol kicsontozzák a megfőtt húsokat, de felesleges.)
A húsra ráöntjük a letisztult levet. Ha egy keveset hűlt, hintsük meg a tetejét piros csemegepaprikával. (Könnyen megtudhatjuk, hogy jó-e már a kocsonya leve, ha egy kistányérra teszünk egy fél levesmerőkanállal, kitesszük a hidegre, és ha egy negyed óra alatt megkeményedik, akkor megfőtt a kocsonyánk.) Ha a kocsonyát több napig el akarjuk tenni, ne szedjük le a zsírját.
A kész kocsonya hideg helyre, de sohasem a fagyra teendő, mert nem fagynia, hanem megalvadnia kell.

KOCSONYA 05.
Hozzávalók: 1 db füstölt sertéscsülök, 1 db nyers sertéscsülök, 15 dkg vöröshagyma, 10 dkg sárgarépa, 15 dkg fehérrépa, 10 dkg zeller, 4 gerezd fokhagyma, egész bors

Elkészítése: A füstölt csülköt, a főzést megelőző napon hideg vízbe áztatjuk, majd 5-8 percre forrásban levő vízbe tesszük, és hideg vízben lehűtjük. A zöldségeket, a fokhagymát és a vöröshagymát tisztítás után hosszú cikkekre vágjuk. A két csülköt 3 liter hideg vízbe tesszük, lassan forraljuk, a tetején összegyűlt habot gondosan leszedjük. Hozzáadjuk a zöldségeket, a hagymát, a fokhagymát, és lassú tűzön addig főzzük, amíg a nyers csülök egészen megpuhul. Ekkor a csontról lefejtjük, és a tányérokon elosztjuk. Közben tovább fő a kocsonya, de az elpárolgó vizet folyamatosan pótolni kell. Ha a füstölt csülök is megpuhult, kiszedjük, és csontjáról lefejtve a tányérokra rakjuk. Az aranysárgán csillogó, kristálytiszta levet finom szűrőn leszűrjük. Tetejéről a zsírt leszedjük, végül papírszalvétával leitatjuk róla a legkisebb zsírfoltot is. Ízlés szerint a főtt sárgarépából is tehetünk a húsok mellé. A kocsonyalét elosztjuk a tányérokban, hűvös helyen hagyjuk megdermedni, és hűtőszekrényben kellőképpen lehűtve tartjuk tálalásig. Citromlével, esetleg borecettel meglocsolva utánozhatatlan ízű étel.

KOCSONYA 06.
Hozzávalók: 1 kg tisztított (mirelit) csülkös kocsonyahús, 1 fej vöröshagyma, 4 gerezd fokhagyma, 10 szem egész bors, 1 kis darabka szerecsendió-virág, 1 babérlevél, 1 evőkanál só

Elkészítése: Nagy fazekat előkészítünk. Beletesszük a még fagyos kocsonyahúst, és annyi vizet öntünk rá, amennyi bőven ellepi. Beleszórjuk a fűszereket, a megmosott, héjas vöröshagymát, valamint a megtisztított és félbevágott fokhagymagerezdeket. Egészen kis lángon, lassan felforraljuk. Bármennyire habzik is a teteje, nem kevergetjük, a hab magától szépen lefő, persze csak akkor, ha elég lassan forrdogál, illetve, ha gyöngyözik. (Így szép tiszta marad a kocsonya leve.) Körülbelül 4 óra alatt megpuhul. A lángról lehúzzuk, és fél óráig hagyjuk “higgadni”. Közben két kisebb őzgerincformát vagy egy nagy formát előkészítünk. A levest óvatosan leszűrjük, de közben nem kevergetjük. Kicsontozzuk, és a színhúst kockákra vágjuk. (Dobjuk ki belőle a bőr alatti zsírdarabokat!)
A léből egy keveset a forma aljára öntünk, amit hagyunk megdermedni. A már félig dermedt lére rárakjuk a húsdarabokat, vegyesen a bőrös részekkel. Kevés lével felöntjük, ezután ismét dermesztjük, végül telerakjuk a formát. A tetejére fóliát borítunk, és a hűtőszekrényben szilárdulásig hűtjük. Tálaláskor a forma alját egy pillanatra forró vízbe mártjuk, így könnyen kicsúszik majd a kocsonya. Deszkára borítva felszeleteljük, és savanyúsággal vagy ecetes tormával, tartármártással, citromlével kínáljuk. A fogyasztás előtt lévő napon tanácsos elkészíteni.

KOCSONYA 07.
Hozzávalók: 1 kg kocsonyahús, 1 kg sovány sertéscomb, 1 sárga-, 1 fehérrépa, só, 1 gerezd fokhagyma, 1 fej vöröshagyma, 5-6 egész bors

Elkészítése: A húsokat megtisztítjuk. A színhúst nagyobb darabokra vágjuk, és a kétféle húst, annyi vizet öntünk rá, hogy bőven ellepje. Hozzáadjuk a zöldségeket, a hagymát, fokhagymát, borsot, megsózzuk. Addig főzzük, míg a hús a csontról leválik. Ha kihűlt, tetejéről a zsírt leszedjük. A húst elosztjuk a tányérokon, bőrökkel borítva, rászedjük a lét. Hidegre téve hagyjuk megdermedni.

KOCSONYA 08.
Elkészítése: 1 kg megtisztított kocsonyahúst, a fejből az orrcsontot is kiszedve, bő, hideg vízben főzni kezdjük. Ha felfőtt, sózzuk, habját leszedve belerakunk 10-15 egész borsot, 1 nagy fej vöröshagymát héjastól. Lazán lefedve, kis lángon, lassú, gyöngyöző forrással puhára főzzük. Ha puhulni kezd, belerakunk 1 fej zúzott fokhagymát, 1-2 cseresznyepaprikát. Még fél órát főzzük. Ha kész, a tűzről levéve leülepítjük, zsírtalanítjuk, óvatosan merve a lét, átszűrjük. A húst kicsontozva tálkákba rakjuk, ráöntve a langyos lét, megdermesztjük.

KOCSONYA 09.
Elkészítése: 1.5 kg kocsonyahúst (lehet fele füstölt kocsonyahús) bőrkével bő, hideg vízben felteszünk főni. Ha felforrt, vizét leöntve újra annyi hideg vízbe rakjuk, hogy lepje. Ha forrni kezd, sót, 1 sárgarépát, 1 petrezselyemgyökeret, kis zellert, 1 fej vöröshagymát, 3 gerezd fokhagymát, pár egész borsot, kis szárított csípős paprikát beletéve lefedjük. Kis lángon, lassan puhára főzzük. A feldarabolt, tányérokba osztott húsra tiszta vászonruhán rászűrve a levet, lezsírozzuk. Hagyjuk kihűlni. Tetejét pirospaprikával szórva hideg helyen megdermesztjük.

KOCSONYA 10.
Elkészítése: Veszünk 1/2 kiló disznófülét, farkát, lábát, szóval kocsonyának valót, jól megmosva, 2 litervízzel feltesszük főzni, s egy egész délelőttön át lassan forrni hagyjuk, míg egészen megpuhult s a víz körülbelül a felére beforrt. Közben egy néhány szem borsot, sót, 1 babérlevelet, kis fej vereshagymát teszünk bele. Az egészet aztán, úgy ahogy van, eltesszük másnapig. Amikor aztán meglátjuk, hogy eléggé befőtt-e a lé, vagyis, hogy megkocsonyásodott-e. Ha nem, akkor tovább kell főznünk, Ha igen, akkor leszedjük a fönt képződött zsírhártyát, s a tűzhelyre tesszük, hogy az egész fölolvadjon. Leszűrjük, a húst minden csontos résztől megszabadítva, hosszúkás kis darabokra vágjuk, s egy formába tesszük. A levét egy tiszta fazékba a tűzhelyre tesszük. 3-4 tojás habját a habverővel jól belekeverünk, s evvel együtt 1-2 forrást hagyunk tenni, ha tiszta a lé félrehúzzuk s egy kis ideig, így állni hagyjuk, azután szitán, vagy leves szűrőn át a formában lévő húsra öntjük, s hideg helyre tesszük.

KOCSONYA 11.
Hozzávalók 10 személyre: 3 kg kocsonyahús vegyesen (láb, fül, orr, farok, csülök, bőrke, sovány fejhús), 3 kávéskanál só, 3-5 szem bors, ízlés szerint pirospaprika, 1 kis fej vöröshagyma, 1 fej fokhagyma

Elkészítése: A húsdarabokat gondosan meg kell tisztogatni, többször megmosni, és a lábvégeket hosszában kettévágni. Jobban elaprózni nem érdemes, mert csontszilánkos lehet. A fület négyfelé, az orrát 2-3 darabba vágjuk. Annyi vizet öntünk rá, amennyi háromujjnyira ellepi. Tegyünk bele sót, de csak keveset, mert mire a kocsonyahús puhára fő, a felesleges víz elfő, és így sósabb lesz a lé. Ez az étel ízletesebb, ha a kocsonyának valót a sertésvágás után két hétre sóba tesszük. Ha sózott húsból készítjük, még óvatosabbak legyünk a sózással. Ha esetleg a lé nagyon elfőne, és a hús még nem puha, önthetünk utána vizet, de ha már elkészült, nem szabad vízzel pótolni, mert nem dermed meg. Sokan jobban szeretik a levét, mint a húst, és sok lét öntenek rá. Van, aki répát és petrezselyemgyökeret is tesz a kocsonyába. Az Alföldön inkább csak fokhagymát szokás.
Ha a hús már puha, levesszük a tűzről, és negyed órát hagyjuk “pihenni”. A tetejéről leszedjük a zsírt és ismét hagyjuk higgadni. Ezalatt a húst tányérokra elosztva szétrakjuk úgy, hogy minden tányérra jusson húsos és csontos rész is.  A főzés közben kiesett csontokat már ne tegyük közé. (Van, ahol kicsontozzák a megfőtt húst, de ez felesleges.)
A húsra ráöntjük a letisztult lét. Ha kihűlt már, hintsük meg a tetejét piros csemegepaprikával. (Könnyen megtudhatjuk, hogy jó-e már a kocsonya leve, ha egy kistányérra teszünk fél merőkanállal, kitesszük a hidegre, és ha negyed óra alatt megkeményedik, akkor megfőtt a kocsonyánk.) Ha a kocsonyát több napig el akarjuk tenni, ne szedjük le a zsírját.
A kész kocsonyát hideg helyre kell tenni, de sohasem fagyra, mert nem fagynia, hanem megalvadnia kell.
Fontos a lassú főzés, az óvatos szűrés, hogy tiszta, áttetsző legyen a leve. Szűrés előtt a zsírját alaposan le kell szedni. Sokan csípősen, paprikásan, hagymasalátával szeretik. Kisebb üvegtálkákban vagy mélytányérban szokás dermeszteni.
Elkészítési idő: 4 óra + hűtés

KOCSONYA 12.
Elkészítése: Süldőnek a fejét vesszük hozzá, kb. 5-6 hónaposét. A fejet kettévágjuk, a velőt kivesszük. A fejet szépen megmossuk többszörösen, forró és hideg vízben. Különösen a füle és az orra tisztítására kell gondot fordítani, nehogy egy szál sörte vagy valami nyálka maradjon benne. Mikor szép tiszta a disznófej, akkor egy nagy fazékban feltesszük főni két disznókörömmel, bőrkével, sóval, néhány szem egész borssal. Addig főzzük, míg a hús leválik a csontról a süldő fején. Közben persze lehabozzuk. Mikor már a disznófő húsa leválik a csontokról, kivesszük a fazékból, leszedjük róla a húst, a nyelvről lehúzzuk a bőrt és a hússal együtt akkora darabokra vágjuk, mint a pörkölthöz szokás. A csontokat visszatesszük a lébe, amit tovább főzünk, a lábakkal, bőrkével, csontokkal, kemény kocsonyapróbáig. A fejhúst beletesszük néhány levesestányérba a nyelvvel együtt. A fazekat levesszük a tűzről, két gerezd eldörzsölt fokhagymát vetünk bele, azután az egész lét a tányérokban levő húsra szűrjük levesszűrőn. Megfagyasztjuk - téli időben déltől estig megfagy. Finom, jó, valódi borecetet adunk hozzá, ha lehet tárkonyosat. A fejen levő tokaszalonnát megabáljuk, mert az a kocsonyát igen zsírossá tenné.

KOCSONYA 13.
Hozzávalók: 1.5 kg kocsonyahús, fél kg sertéscomb, 1 sárgarépa, 1 petrezselyemgyökér, 1 vöröshagyma, só, bors, 2 gerezd fokhagyma

Elkészítése: A kocsonyának való anyagot nagyon alaposan megtisztítjuk, a bőröket jól megkaparjuk, a szőröket leperzseljük, s a húsokat több vízben megmossuk. Annyi vízben, hogy ellepje, a zöldséggel, a hagymával, a fokhagymával meg a borssal nagyon lassan főzzük 3-4 órán keresztül, amíg a csontról a hús és a bőr könnyen leválik. Csak nagyon gyengén sózzuk. Ha a víz leapad, annyival pótoljuk, hogy a húsokat jól ellepje. A tűzről levéve, szedjük ki a húsokat, és egy dl hideg vizet öntsünk a léhez, hogy a zavarossága leülepedjen. Kihűtjük, és a tetejéről a zsírt leszedjük. A húsokat a csontokról leválasztjuk, tányérokban vagy tálban csinosan elhelyezzük a bőrös részekkel felfelé, és a sűrű ruhán átszűrt kocsonyalevet ráöntögetjük. Hideg helyre alvadni tesszük.

KOCSONYA 14.
Hozzávalók 6 személyre: 2 kg vegyes disznóság, 15 dkg vöröshagyma, 8 dkg sárgarépa, 5 dkg fehérrépa, 3 dkg zellergumó, babérlevél, fokhagyma, fekete bors (szemes), darabka fűszerpaprika, só, (ecet, citromlé)

Elkészítése: A megtisztított (szükség esetén leperzselt) disznóságokat alaposan mosd meg, s annyi hideg vízben tedd fel főni, amennyi ellepi (max. 3 liter). Ha a víz felforrt, szedd le a tetején képződő habot, majd tedd bele a fűszereket és a zöldségeket. Fedő alatt, lassú tűzön főzd, amíg a hús teljesen meg nem puhul, . (Ha a répákat is bele akarod tenni a kocsonyába, akkor azokat vedd ki, még mielőtt szétfőnének, s ha kihűltek, szeleteld fel.) A megpuhult húsdarabokat csontozd ki, darabold fel, s helyezd el (megfelelően mély) üveg vagy porcelán tálakban (ekkor mehet hozzá a kimentett zöldség is). A levet zsírtalanítsd és tisztítsd meg úgy, ahogy az aszpikot szokás, de zselatint ne használj, ha a dermesztési próba elsőre nem sikerült, inkább főzd tovább a levet. (A dermesztési próbánál egy kiskanálnyi lehűtött levet hideg helyre - de nem mélyhűtőbe - teszünk, s a lé akkor jó, ha ott egy negyed órán belül megkocsonyásodik.) Végül a kocsonya megtisztított és kihűlt (de még nem dermedő) levét öntsd rá a húsdarabokra, s a tálakat tedd hideg helyre (de nem a mélyhűtőbe).
A tálaláskor ecetet vagy citromlevet kínálj hozzá. (Van, ahol őrölt pirospaprikát is szórnak a tejére.)

KOCSONYA 15.
Hozzávalók: 1,5 kg kocsonyahús, 0,5kg sovány sertéscomb, 1 szál sárgarépa, 1 szál petrezselyemgyökér, 1 fej hagyma, fokhagyma, só, bors

Elkészítése: A kocsonyának való anyagot nagyon alaposan megtisztítjuk. Annyi vízben, hogy ellepje, a zöldséggel, a hagymával, a fokhagymával és a borssal nagyon lassan főzzük 3-4 órán keresztül, amíg a csontról a hús és a bőr könnyen leválik. Csak nagyon gyengén sózzuk.
Ha a víz leapadt, annyival pótoljuk, hogy a húsokat ellepje. A tűzről levéve szedjük ki a húsokat és egy dl. hideg vizet öntsünk a léhez, hogy a zavarossága leülepedjen. Kihűtjük és a tetejéről a zsírt leszedjük. A húsokat a csontról leválasztjuk, tányérokban vagy tálakban elhelyezzük, és szűrőn át ráöntjük a kocsonyalevet. Hideg helyre tesszük.

KOCSONYA DISZNÓKÖRÖMBŐL
Hozzávalók: 4 köröm, 4 gerezd fokhagyma, 10 szem bors, 4 l víz, só

Elkészítése: A körmöket megtisztítva kétfelé vágjuk, és hideg, sós, borsos, fokhagymás vízben feltesszük főni. Ha felforrt, szedjük le a habját, és ezután főzzük egyenletesen, amíg a leve legalább kétliternyire vagy még kevesebbre be nem főtt. Ha ekkor a hús mégsem lenne elég puha, egy kevés forró vizet lehet beleönteni. Mikor a hús megpuhult, kóstoljuk meg, elég sós-e, s ha szükséges, sózzuk meg. A húst rakjuk ki tányérokra (két félköröm egy tányérra), a levet csak azután szűrjük a húsra. Aki a kocsonyát sok lével szereti, bőrkéket is főzzön a vízbe, akkor a több lé is megalszik.

KOCSONYA EGYSZERŰEN
Hozzávalók: 2-3 db sertés láb, 1 db első csülök, sertés füle, farka, orra, bőrke, 15 dkg füstölt hús, 1-1 fehér-, sárgarépa, 15 szem egész bors, cseresznyepaprika, 3-4 fej fokhagyma

Elkészítése: A bőrös részeket megperzselem, és megborotválom. A körmöket, nem vágom el, mert mikor megfőtt, a csontokat kiszedem belőle, és úgy helyezem a tányérokba. Az összes hozzávalót egy nagy fazékba (nem kukta) rakom, és annyi vízzel, ami ellepi, felöntöm. (el ne felejtsem, meggyújtani a gázt!) és forrás után, a lehető legkisebb lángon főzőm, hogy csak éppen hogy gyöngyözzön. Ment közben a habját leszedem, és mikor már nem habzik, megsózom, és fedő alatt, szép lassan 4-5 óra, készre főzöm. Mikor már minden hozzávaló elég puha, megkóstolom, ha kell, még utána sózom, esetleg az elfőtt levet pótolom. Miközben a húsokat kicsontozom, egy kistányérra kevés levet szedek, és gyorsan lehűtve, a hűtőszekrénybe teszem. Ha az alatt az idő alatt, míg a húsokból a csontot kiszedem, nem kezd aludni, akkor egy kevés zselatint feloldok, és a léhez keverem. A lé tetejéről a zsírt leszedem, esetleg egy itatóssal leitatom, és a lét, a tányérokban a húsra szűröm.

KOCSONYA ERDÉLYI MÓDRA
Hozzávalók: 2 db nagy csülök, 10 dkg sárgarépa, 10 dkg petrezselyemgyökér, 10 dkg vöröshagyma, 1 dkg fokhagyma, 1 g egész bors, 2 dkg zselatin, 2 db keményre főzött tojás, 5 dkg ecetes torma, 5 dkg esetes uborka, 2 dkg só, 1 db tojásfehérje

Elkészítése: A megtisztított és megmosott húsokat hideg vízben feltesszük főni. Hozzáadjuk a zöldséget, a vöröshagymát, a fokhagymát, az egész borsot, enyhén megsózzuk. Lassú forralással addig főzzük, amíg a hús a csontról le nem válik. A tűzről levéve, kihűtjük. A csontról lefejtett húst nagyobb darabokra vágjuk, tányérba rakjuk a zöldségekkel együtt. Tojáskarikákkal, ecetes- uborka- csíkokkal díszítjük. A zselatint felolvasztjuk, a felforralt kocsonya léhez adjuk. A tojásfehérjét kevés vízzel folyós habbá verjük, és vékony sugárban a forrásban lévő léhez keverjük. A tűzről levéve, kissé kihűtve, a levet szűrőruhán keresztül a tányérban levő húsra szűrjük. Kihűtjük, jégszekrényben dermesztjük. Tálaláskor esetes tormát vagy citromlevet adhatunk hozzá.

KOCSONYA ÉVA MÓDRA
Hozzávalók: 1,5 kg. kocsonyahús (köröm, orr, fül, farok, fejrész, bőr), 1/2 kg sovány sertéscomb, 1 szál sárgarépa, 1 szál petrezselyemgyökér, 1 fej vöröshagyma, só, csöves paprika (ha szeretitek erős), szemes bors, 10-15 gerezd fokhagyma

Elkészítése: A hozzávaló húsokat nagyon alaposan megtisztítjuk, a bőröket jól megkaparjuk, a szőröket leperzseljük, s a húsokat több vízben megmossuk. Annyi vízben hogy ellepje, a húst a többi hozzávalóval feltesszük főzni és nagyon lassan, hogy épp csak gyöngyözzön, 3-4 órát főzzük. Így lesz szép átlátszó a kocsonya leve. A tűzről levéve óvatosan szedjük ki a húsokat, majd a léhez öntsünk 1 dl. hideg vizet, hogy szépen leülepedjen. A levet átszűrjük egy másik edénybe, és a tetején lévő zsírt merőkanál segítségével leszedjük. Én még a tetejére dobott, és gyorsan leemelt papírtörölköző segítségével még a legutolsó zsírpöttyöt is levadászom. Ezután a húsokat a csontokról leválasztjuk, tányérokba vagy tálkákba szépen elrendezzük, és a kocsonyalevet ráöntögetjük. Hideg helyre - nem fagyni - alvadni tesszük.

KOCSONYA GAZDAGON
Hozzávalók 6-8 tányérhoz: 2 kg vegyes, bőrös kocsonyának való (csülök, köröm, bőrke), 60 dkg füstölt zsírtalan comb, 60 dkg marhahús, 20 szem szemes bors, 1 fej fokhagyma, 1 fej vöröshagyma, 5 db babérlevél, ízlés szerint só, pirospaprika, őrölt erős paprika
Díszítéshez főtt tojás, citrom, zöldségzöld

Elkészítése: A bőrös húst alaposan megtisztítjuk, késsel megkaparjuk, megmossuk (ha lehetőségünk van rá, gáz- lángon megperzseljük), majd feldaraboljuk. A színhúst és a füstölt húst megmossuk, és a bőrös hússal együtt feltesszük főni annyi vízben, hogy jól ellepje. Rövid ideig főzzük, és leszedjük a keletkezett habokat. Ezután hozzáadjuk a megmosott vöröshagymát héjastul és az egész borsot, babérlevelet. Megsózzuk, majd lassú tűzön, gyöngyöző forrással, fedő alatt 3-5 órán át főzzük. Ha a hús megpuhult, akkor kivesszük és a lé tetejéről a zsírt, leszedjük. A színhúsokat feldaraboljuk, a bőrös húst kicsontozzuk, és 6-8 tányérba elosztjuk. A levet szűrőruhán átszűrjük, rövid ideig ülepedni hagyjuk, majd a tányérokba szűrjük a húsra. Kb. 1-1,5 óra elteltével a tetejét ízlés szerint megszórhatjuk pirospaprikával, vagy őrölt erős paprikával. A teljes dermedéshez 2-3 óra szükséges. A kocsonyát tálalhatjuk úgy is, hogy a kicsontozott bőrös húst, bőrkét felgöngyöljük és a felszeletelt húsokat egy lapos jénai tál aljára egyenletesen elosztva, szétterítjük. Főtt tojáskarikával és zöldségzölddel díszítjük, és erre öntjük a félig kihűlt leszűrt levet, és hagyjuk kihűlni, megdermedni. Tálaláskor citromot, esetleg ecetet adunk, friss kenyér kíséretében.

KOCSONYA JUTKA MÓDRA
Hozzávalók: 1 db hátsó csülök, 2-3 köröm, ízlés szerint füstölt hús, összesen kb. 1,5 kg

Elkészítése: A jól megtisztított, megmosott, húsokat, annyi vízben felteszem főni, hogy ellepje. Teszek bele sót, vigyázva, mert a füstölt hús sós! Fekete borsot, fokhagymát, (ezt nem sajnálom) egy fej vöröshagymát egészben. Addig főzöm, míg a hús a csontjáról le nem válik. Akkor kicsit hűlni hagyom, majd leszűröm. A húsokat a csonttól megszabadítom, szépen elrendezem a tányéron, majd rászűröm az előzőleg lezsírozott levét. Ha még látok rajta zsírt, minden esetben leszedem óvatosan. Vigyázok, hogy a bőrös részek fedve legyenek a kocsonya levével. Mikor kezd dermedni (nem hűtőbe teszem!), akkor megszórom óvatosan pirospaprikával. Általában másnap elfogy! Nem teszek bele sohasem zselatint, mert semmi szükség rá! Tudom, hogy elmúltak már az ünnepek, de nem jutottam géphez, de tél még ezután is lesz.

KOCSONYA KAPROSAN
Hozzávalók: 2 kg kocsonyahús vegyesen (láb, fej, farok, bőrke, csülök), 50 dkg sovány lapocka vagy comb, 1 dl borecet, 2 dl száraz fehérbor, 1 nagy csokor kapor (vagy 2 evőkanál szárított kapor), ízlés szerint törött fekete bors, só

Elkészítése: A húsokat alaposan megtisztítjuk. Ha szükséges, a bőrös részeket a tűzhely lángján leégetjük, és többször váltott vízben megmossuk. Feldaraboljuk, és borral, borecettel meg annyi vízzel, amennyi bőven ellepi, feltesszük főni. Beleszórjuk a sót és a törött borsot, majd ha felforrt, habját leszedjük, és kis lángon főzzük puhára. (Így nem lesz zavaros). A húst addig főzzük, amíg leválik a csontról. Felszeleteljük, és a levét finom szűrőn átszűrjük. Egy kerek forma alját kirakjuk lehéjazott, vékonyra vágott citrom- szeletekkel, meghintjük kevés vágott kaporral, majd leöntjük 1-2 dl-nyi kocsonya lével. Ha megaludt, akkor elrendezzük rajta a húsokat, megszórjuk a maradék kaporral, és ráöntjük a maradék kocsonyalevet. Hideg helyre téve megfagyasztjuk. Tálalás előtt a formából kiborítjuk és felszeleteljük, mint a tortát. Ecetes-olajos savanyúsággal vagy majonézes mártással nagyon finom.

KOCSONYA KISSNÉ MÓDRA
Hozzávalók 10 fő részére: 5 db sertésláb, fél sertésfej, 1 kg marhalábszár, 70 dkg füstölt tarja, 2 evőkanál só, pirospaprika, 4 fej fokhagyma, 2 fej vöröshagyma, 1 édes paprika, 1 erős zöldpaprika, 4-5 babérlevél, 2 kávéskanál szemes bors, 2 kávéskanál szemes kömény

Elkészítése: A feldarabolt lábakat feltesszük főni, addig, amíg a habjától megtisztítjuk. Utána a marhalábszár kerül bele, és erről is leszedjük a habot. Ezután beletesszük az összes fűszert, majd annyi vizet, hogy háromujjnyival ellepje. Lassú tűzön kb. 2 óra hosszat főzzük, majd hozzátesszük a tarját is. Tovább főzzük, míg a csontok lefejthetők lesznek. Ezután a levet leszűrjük, a húsokat szépen felszeleteljük, szétrakjuk. A pihentetett léről leszedjük a zsírt. Rámerjük a húsokra, és tálaláskor citromot adunk hozzá, valamint jó friss kenyeret.

KOCSONYA KLEMI MÓDRA
Hozzávalók: 1 közepes méretű csülök, 4 köröm, 2-3 farok, 1/2 disznófej, 1/2 kg bőrke, 2 közepes fej hagyma, 2 fej fokhagyma, 1 csapott ek szemes bors, 1-2 babérlevél, 4 tk Vegeta, szerecsendió, 1-1 csöves fűszer és cseresznyepaprika, só, pirospaprika

Elkészítése: Az alaposan megtisztított, kiáztatott húst annyi hideg vízben teszem fel főni, hogy teljesen ellepje. A habját leszedem, belerakom a fűszereket. Addig főzöm, míg a hús a csontokról le nem válik. Ekkor annyi sót keverek bele, hogy a lét kissé túlsózottnak érezzem. A levéből kiszedem a kocsonyahúsokat, majd a lét leszűröm, leszedem a zsírját. A húsokat kicsontozom, 2-3 tálba egyenletesen szétosztom, majd lét rászűröm egy ruhán keresztül a húsokra. A tetejét pirospaprikával megszórom, megdermesztem.

KOCSONYA KUKTÁBAN
Hozzávalók 4 személyre: 1 kg kocsonyahús (disznóláb, fül, orr, fejhús, farok vegyesen), 1 szál tisztított sárgarépa, 1 szál tisztított fehérrépa, 1 mokkáskanálnyi szemes fekete bors, 3 babérlevél, 5 gerezd fokhagyma, 2 teáskanálnyi só

Elkészítése: Helyezze a hozzávalókat a kuktába. Engedje fel vízzel a felső mértékvonal alatt kb. egy ujjnyival. (Mindig ügyeljen arra, hogy az edény falán látható felső mértékvonal alatt legyen a folyadék szintje, azt sosem szabad túllépnie!). Tegye a fedelet a kuktára. Ha a kukta jelzi, hogy megfőtt a kocsonya, hagyja hűlni még 10-15 percig, és csak aztán engedje ki a gőzt. Vegye le a fedőt, és helyezze a húsokat egy tálra vagy több kisebb tálkába, és szűrje rá a kocsonyalevet. Hagyja hideg helyen megdermedni. Közben főzzön a kuktában 4 tojást. Annyi vizet tegyen a tojásokra, hogy az ellepje azokat, főzze meg.
Vágja félbe vagy negyedekbe a tisztított, főtt tojásokat és helyezze díszítésként a megdermedt kocsonyára.

KOCSONYA MÁS MÓDON
Hozzávalók: 2 kg kocsonyahús, 50 dkg nyers füstölt hús (lehet sonka, tarja vagy csülök), 30 dkg vegyes leveszöldség, 2 nagy fej vöröshagyma, 2 gerezd fokhagyma, ízlés szerint bors, só

Elkészítése: A húsokat letisztítjuk, váltott vízben többször átmossuk, és feldarabolva az előzőleg legalább 24 óra hosszat hideg vízben áztatott füstölt hússal együtt csak annyi sótlan vízbe tesszük (mert a füstölt hús sós!), amennyi szűken ellepi. Majdnem puhára főzzük. Ezután a megtisztított, és karikákra vágott zöldséget, a reszelt vöröshagymát és a szétzúzott fokhagymát is hozzátesszük. A törött borssal meghintjük, és olyan puhára főzzük, hogy a csontok kicsússzanak belőle. Ezután metéltre vágjuk, és a zöldséggel együtt formába tesszük. A levét rászűrjük. Megdermesztjük, és felszeletelve tálaljuk.

KOCSONYA MÓRA FERENCNÉ MÓDRA 01.
Elkészítése: Disznó fejét, lábát feldaraboljuk és feltesszük főni. Adunk bele szemes borsot, sót, paprikát, fokhagymát. A húst lassú forrás mellett főzzük, ha megfőtt, leszűrjük a húsokat, tálra rakjuk, a levét pedig ráöntjük. Ha megaludt, kevés paprikát teszünk rá. A fokhagymát az utolsó negyedórában tesszük bele.

KOCSONYA MÓRA FERENCNÉ MÓDRA 02.
Elkészítése: Úgy készül, mint a fenti, csak a húst leszedjük a csontról és a tálat szeletekre vágott kemény tojással, nyelvvel, kolbásszal, cifra késsel vágott céklával kirakjuk, öntünk rá a léből, és ha megaludt, rárakjuk a húst, amelyre ismét levet öntünk. Tálalás előtt kiborítjuk.

KOCSONYA NÁNDI MÓDRA
Elkészítése: A kocsonyának való húsokat, egyebeket mindig nagyon alaposan tisztítsd meg. Az alkatrészeket tűzforró vízzel forrázd le, majd mosd meg ismét, s ekkor tedd a főző lábosba. Csak hideg vízzel tedd föl főni, soha ne meleggel. Lassú tűzön főzd addig, míg a csontokról leválik a husi. Ha megfőtt, a tetejéről tiszta papírszalvétával leitatom a zsír nagyját, vagy kihűlés után a zsírt összegyűjtöm, és aljas módon újrahasznosítom. Ha ezek után is zavarosnak tűnik, próbáld meg néhány tojásfehérjével deríteni. (tojásfehérje, kevés víz, kevés tárkonyecet összekeverve + állandó keverés közben néhány ek nem forró kocsonya-lé, majd szintén keverés mellett az egészet a leszűrt léhez kutyulod) Újra felforralod, és néhány percig lobogtatod. A lében lebegő apró bigyókat a fehérje összeszedi. Eztán leszűröd a kocsonyát, s aztán ahogy akarod, úgy teszed a tányérokba. Zöldségekkel, hússal, főtt tojással, uborkával, vagy mindegyikkel.  Ha ezután is zavaros, edd meg úgy, én is tettem már így néha, itt nem a lé’ a tét, hanem az íz!

KOCSONYA PÁPAI MÓDRA
Hozzávalók: 1 csomag házi kocsonya fűszerkeverék, víz, 4 szelet főtt, füstölt sonka, 4 db tojás, zöldségek

Elkészítése: Csontból, 1 szál sárgarépából, 1 szál zöldségből, 1 fej fokhagymából alaplevet készítünk. Ügyeljünk az alaplé készítésénél, hogy a csontlevünk víztiszta maradjon. Az alaplevet hűtés után zsírtalanítjuk. Tányérba teszünk egy szép szelt főtt, füstölt sonkát, karikára vágott tojással dekoráljuk. A Böllér házi kocsonya fűszerkeveréket a megfelelő mennyiségű alaplével felfőzzük, majd langyosra hűtjük. A sonkaszeletre merjük a kocsonyalevet, zöldségekkel díszítjük, majd hűtőbe tesszük.

KOCSONYA SOMOGYI MÓDON
Hozzávalók: 2 kg csontos hús, 20 dkg bőrke, 5-6 fej hagyma, 5 fej fokhagyma, 1 ek egész bors, 2 babérlevél, só, paprika

Elkészítése: Egy nagy fazékban odateszem a húsféléket, a fűszerekkel és a sóval együtt és annyi vízzel öntöm fel, hogy jól ellepje. Puhára főzöm. Tetejét kicsi állás után lezsírozom, a levét tányérokba szűröm, a húst lecsontozva elosztom a tányérokba. A kocsonya tetejét dermedés után paprikázom.

KOCSONYÁZOTT SERTÉSFEJ
Elkészítése: Tedd a szépen megtisztított és mosott sertésfejet egy fazékba, adj hozzá ecetet, vizet, vöröshagymát, babérlevelet és citromhéjat. Főzd meg, fövés közben gyakran leszedvén habját, tégy mellé még három borjúlábat, és fület. Ha jól megfőtt, tedd tálra, levét pedig a borjúlábakkal főzd be jól, azután cifrázd fel a sertés orrát petrezselyem zöldjével, a levet szitán keresztül szűrd fölé s tedd hideg helyre.

MAGYAROS KOCSONYA 01.
Hozzávalók: 2 kg kocsonyahús (fül, orr, farok, csülök, köröm, bőrke, soványabb fejhús), 0,5 kg sovány sertéslapocka vagy comb, 1 fej fokhagyma, 2 nagy fej vöröshagyma, ízlés szerint pirospaprika és cseresznyepaprika, törött bors, só

Elkészítése: A lapocka kivételével az összes húst jól megtisztítjuk. Ha szükséges, a szőrösen maradt lábat, farkat a gázlángon kissé lepörköljük, kefével megsikáljuk, és többször váltott meleg vízben lemossuk. Feldarabolva annyi vízben tesszük fel főni, amennyi jó bőven ellepi. Gyengén megsózzuk, és a tisztított, karikára vágott vöröshagymát meg a szétzúzott fokhagymát is mellé tesszük. Meghintjük törött borssal és pirospaprikával. Lassú lángon főzve addig hagyjuk a tűzön, amíg a hús a csontról le nem válik. Ezután a kocsonyalevet leszűrjük, a húsokat kisebb darabokra vágjuk. A “lehiggadt” léről kanállal leszedjük a zsírt. (Ha teljesen zsírtalanítani akarjuk a kocsonyát, akkor itatóspapírral az utolsó cseppig leszedhetjük.) Tányérokba osztjuk a húsokat, rámerjük a kocsonyalevet, és hűvös helyen alvadni hagyjuk. Fogyasztáskor pár csepp borecettel, vagy citromlével megöntözhetjük. Ha szépen, ünnepi asztalon akarjuk tálalni a kocsonyát, akkor a következőképpen készítsük: nagyobb, szögletes tálba vagy őzgerincformába öntünk néhány merőkanál kocsonyalevet, és megvárjuk, hogy teljesen megdermedjen. Közben néhány ecetes uborkát, kemény tojást, céklát recés késsel felvagdalunk, majd elrendezzük a már megalvadt kocsonyán. Megszórhatjuk nagyon finomra vágott petrezselyemzölddel, snidlinggel, tehetünk rá félbevágott ecetes cseresznyepaprikát vagy más díszítést. Erre annyi kocsonyalevet öntünk, hogy azokat teljesen ellepje. Ha ez is megdermedt, elrendezzük rajta a felszeletelt, kicsontozott húsokat, és ráöntjük a maradék kocsonyalét. Ha megalvadt, akkor a formának megfelelő tálra borítjuk. Fogyasztáskor tetszés szerinti szeletekre vágjuk, és ecetes tormával, tartármártással, mustáros ketchuppal, vagy gyümölcsmártással kínálhatjuk.

MAGYAROS KOCSONYA 02.
Hozzávalók: 60 dkg fejhús, 1 kg kocsonyahús (láb, farok, bőrke), 1 fej vöröshagyma, 2 gerezd fokhagyma, néhány szem bors, pirospaprika, só
Elkészítése: A megtisztított sertésfejet, a lábat, a farkat és a bőrkét alaposan megmossuk, majd annyi hidegvízben, hogy ellepje, feltesszük főni. Mikor forrni kezd, minden habot leszedünk róla, megsózzuk, hozzáadjuk a hagymát, a fokhagymát és a borsot. Gyöngyöző főzéssel takarék-lángon 4-5 órán át, főzzük. A levet tiszta ruhán átszűrjük, majd teljesen lezsírozzuk. A fejhúst a csontról leszedve nagyobb kockákra, a lábat kicsontozva, a bőrkét apróbb darabokra vágjuk. Kisebb tálakba elosztjuk a húst, majd ráöntjük a kihűlt levet. A tetejét pirospaprikával gyengén megszórjuk, és hűtőszekrényben megdermesztjük.

MAGYAROS KOCSONYA 03.
Hozzávalók: 2 kg kocsonyahús (csülök, fül, fej, köröm, bőrke) 50 dkg sertéslapocka, 1 dkg fokhagyma, 10 dkg vöröshagyma, 2 dkg só, 1 g törött bors, 5 g fűszerpaprika, 1 db cseresznyepaprika, 5 dkg citrom

Elkészítése: A megtisztított és alaposan megmosott húsokat hideg vízben feltesszük főni. Enyhén megsózzuk. A vöröshagymát megtisztítjuk, karikára vágjuk, a fokhagymát péppé zúzzuk, és hozzáadjuk a húsokhoz, majd megszórjuk a törött borssal és a fűszerpaprikával. Lassú forralással addig főzzük, amíg a hús a csontról könnyen le nem válik. A tűzről levesszük, kissé kihűtjük, majd a főzőléből kivéve, a csontokról a húst leszedjük, aztán darabokra vágjuk, majd tányérokba helyezzük. A kocsonya levét szűrőruhán keresztül lassan rászűrjük a tányérokban elhelyezett húsra, aztán kihűtjük, és jégszekrényben megdermesztjük. Tálaláskor a citrom kifacsart levét adjuk hozzá.

MAJONÉZES KOCSONYA
Hozzávalók: 2 db mellső csülök, 50 dkg sertéslapocka, 10 dkg sárgarépa, 10 dkg petrezselyemgyökér, 5 dkg vöröshagyma, 5 g egész bors, 2 dkg só, 1 dkg fokhagyma.
A majonézmártáshoz: 1 db tojássárgája, 5 dl olaj, 2 dkg mustár, 15 g porcukor, porcukor, 5 dkg citrom, 1 dl tejszín, 2 dkg zselatin, majonéz.
A díszítéshez: 2 db keményre főzött tojás, 10 dkg ecetes uborka

Elkészítése: A megtisztított és megmosott húsokat hideg vízben feltesszük főni. Hozzáadjuk a megtisztított zöldséget, a vöröshagymát, a fokhagymát, az egész borsot. Lassú forralással addig főzzük, amíg a hús le nem válik a csontról. A tűzről levesszük, kihűtjük, majd a csülköt a léből kivéve, kicsontozzuk és feldaraboljuk a főtt lapockával együtt. A tojássárgáját elkeverjük a mustárral és kevés citromlével. Ezután először cseppenként, majd vékony sugárban habverővel, erős keverés közben hozzáadjuk az olajt. A zselatint, kevés kocsonyalé hozzáadásával, felolvasztjuk, majd kihűtés után a kész majonézhez adjuk. A mártást ízesítjük porcukorral, citromlével és a tejszínnel. A kész mártáshoz hozzákeverjük a darabolt húsokat. Puding- vagy őzgerincformát kapros kocsonyánál leírtak szerint kibélelünk a kocsonya levével, és beletöltjük a majonézzel elkevert húst. Tetejére levet öntünk, majd jégszekrénybe téve, kifagyasztjuk. Tálalásra megegyezik a kapros kocsonyánál leírtakkal.

MALACKOCSONYA
Hozzávalók 4 személyre: 2 sertéscsülök, 2 malacfarok, 10 dkg szalonnabőr, 1 sárgarépa, 2 vöröshagyma, 2 szál zellerlevél, só, bors
Elkészítés ideje: 30 perc

Elkészítése: A csülköt a farokkal, hagymával és szalonnabőrrel együtt 4 liter sós-borsos vízben 3 órát főzzük. Két óra után hozzáadjuk a sárgarépát. Utána a csülökről lefejtjük a bőrt, majd a húst leszedjük a csontról, és felcsíkozzuk. A hús levét leszűrjük, majd négy kis tálba öntjük. Minden tálba teszünk a felcsíkozott húsból, a felkarikázott sárgarépából és a félbevágott farokból. Tetejére szórjuk a zellerlevelet. Hűtőben dermesztjük 1 napig.
Citromkarikákkal és citromlével tálaljuk.

MALAC KOCSONYÁBAN
Elkészítése: Darabokra aprítván a’ malacot, tedd rézlábasba, adj hozzá egy borjúlábat a’ maga lábaival együtt, tölts rá egy meszely jó erős bort, ‘s két icce vizet. Adj mellé kevés szerecsendió-virágot, két vagy három székfüvet, kevés citromhéjat, négy citromnak a’ nedvét, zellert, paszternákot, petrezselyem gyökeret, sárgarépát megaprítva és sót. Főzd parázs tűzön mintegy két óráig, azután a’ húst tálba rakva, levét szűrd rá szitán keresztül, zsírját szedd le, és hat tojásnak fejérét elsodorván főzd a’ megaludt lével mintegy tíz percig, szűrd át, töltsd a’ malachúsra, ‘s hidegen add az asztalra.

MISKOLCI KOCSONYA
Elkészítése: Egy fél sertésfejet, két lábat, farkat megmosva, elvagdalunk, ismét megmossuk, és hideg vízben odatesszük főni. Megsózzuk, a habját leszedjük, kevés zöldpaprikát, szemes borsot, néhány gerezd fokhagymát, egy fej vöröshagymát héjastul,(ettől lesz színes) egy szál petrezselymet és sárgarépát téve hozzá. Midőn a hús megpuhult, kiszedjük, a levét asztalkendőn átszűrjük, zsírját leszedjük, a húst tálakba rakjuk, a levét ráöntjük, és hogy megaludjék, hideg helyre tesszük, utána egy lapos tányérra kiborítjuk, majd díszítve tálaljuk.

OROSHÁZI KOCSONYA
Hozzávalók 10 személyre: 2,5—3 kg vegyes disznóhús (fej, köröm, csülök, bőrke, valamint egy kisebb darab füstölt csülök), 15 dkg vöröshagyma, 8 dkg sárga-, 6 dkg fehérrépa, 3 kisebb zellergumó, babérlevél, 5—6 gerezd fokhagyma, só, szemes fekete bors, ecet vagy citromlé

Elkészítése: Tisztítsuk meg a húsokat és tegyük fel főni annyi vízben, amennyi ellepi. Ha a víz felforrt, a tetejéről szedjük le a habot, majd adjuk hozzá a fűszereket, a zöldségeket. Lassú tűzön, fedő alatt főzzük a húst puhára. A megpuhult húsokat kicsontozzuk, vagy csak darabokra bontva szedjük ki mélytányérokra. Aki szereti, a zöldségeket is beleteheti. Ezután a leszűrt és kihűlt levet öntsük a húsra, a tányérokat pedig tegyük hideg helyre. A tálalásnál citrommal is díszíthetjük a kocsonyát, mellé pedig tormát adhatunk.